The relationship between liberal intellectuals and power in the search for a new hegemony during akp period in Turkey
AKP dönemi Türkiye'sinde yeni bir hegemonya arayışında liberal entelektüeller- iktidar ilişkisi
- Tez No: 321147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma Türk siyasal tarihinin son döneminde belirli bir grup entelektüelin iktidara karşı duruşlarını inceleyerek entelektüellerin siyasi rolleri üzerine var olan literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tezin temel konusu ?liberal entelektüeller? olarak adlandırdığımız grubun AKP döneminde iktidarı belirli bir süreklilik içerisinde desteklemesinin ardındaki nedenleri tanımlamaya çalışmaktır. Gramsci?nin entelektüel kuramına dayanarak, iddia edilmektedir ki, bu ilişki entelektüelleri entelektüel bloğa ?çeken? koşulların yerine getirilmesinin sonucunda gerçekleşmiştir. Bu çekiciliğin ilk temel koşuluyla ilgili olarak, ?Yeni Türkiye? ya da ?ileri demokrasi? kavramlarının liberal entelektüellerin kendilerini kurulacak olan düzene rehberlik edecek ve AKP?yi statükoya karşı mücadelesinde yüreklendirecek aktörler olarak sunmalarına olanak sağlayan bir ayrıcalık hissine neden oldukları öne sürülmektedir. Medya alanındaki dönüşümle birlikte liberal entelektüellerin yeni dönemin ?kanaat önderleri? olarak elde ettikleri önemli pozisyonlar düşüdüldüğünde bahsedilen çekiciliğin ikinci koşulunun da yerine getirildiği ve böylelikle ayrıcalık hissinin varlığının desteklendiği söylenebilir.Bu ayrıcalık hissi liberal entelektüeller için bir iktidar kaynağı olmuş ve bunun sonucunda iktidar partisi bu grupla içinde bulunduğu ilişkiyi önemsizleştirdiğinde liberallerin başvurduğu yol demokratikleşme taleplerinden geri adım atarak ilişkiyi tekrar eski günlerine döndürme çabası olmuştur. Bu şartlar altında liberallerin AKP?ye yönelik desteğinin sürekliliğini anlayabilmek için çalışmada üç momente odaklanmaktadır. Birincisi ilişkinin kurulduğu 2002-2005 aralığıdır. İkinci dönem iktidar partisinin liberal entelektüellerle herhangi bir işbirliğini reddettiği, üçüncü dönemse bu entelektüellerin bahsedilen işbirliğini yeniden kurma çabasına karşılık gelen 2010 yılıdır. Tez, bu ilişkinin değişen koşullarıyla birlikte liberallerin AKP ve kendilik tanımlarının iktidarlarının kaynağı olan ayrıcalık hissinin devamını sürdürecek şekilde nasıl kurgulandığını görmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the literature on the political role of intellectuals through examining the stance of a specific group with regard to power in the recent moment of Turkish political history. It is the concern of the thesis to identify the reasons behind the constant support of this specific group, namely, the liberal intellectuals to the political power under the AKP period. Depending on Gramsci?s theory on intellectuals, it is claimed that this engagement is realized as a result of the fulfillment of the conditions attracting the intellectuals to the intellectual bloc. With regard to these two conditions of attraction, it is argued that the idea of ?New Turkey? or ?advanced democracy? led to a sense of distinction for these intellectuals as the ?actors that are guiding the establishment of this new order? through ?encouraging? AKP to challenge the status quo. Fulfilling the second condition of attraction, it is identified that this sense of distinction is confirmed through the novel situation that, in accordance with the transformation of the media sphere, these intellectuals started to maintain key positions in the media as the ?public opinion leaders? of the new term.This sense of distinction served as a source of power for the liberal intellectuals and as a result when the governing party trivialized the existence of a ?coalition? between itself and these intellectuals they tried to restore it through retreating from their former demands. In order to understand how it is possible to further this sense of distinction under these circumstances, the thesis focuses on three moments under AKP rule. The first one is the interval of 2002-2005 in which the relationship between liberal intellectuals and AKP is founded. The second term refers to the moment in which AKP denied the coalition between itself and these intellectuals while the last term corresponds to the attempts of the liberal intellectuals to restore this relationship in the year 2010. The thesis aims to identify, with the changing circumstances of this relationship, how liberals? presentations of the party in power and their self-assessments are constructed in a manner to further the mentioned sense of distinction.