Making and unmaking of class: An inquiry into the working class experiences of garment workers in Istanbul under flexible and precarious conditions
Sınıfın yapılışı ve bozuluşu: İstanbul?da esnek ve güvencesiz koşullar altında çalışan konfeksiyon işçilerinin işçi sınıfı deneyimleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 321148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu tez; küresel neoliberal kapitalizmin esnek ve güvencesiz çalışma koşulları altında işçilerin sınıf deneyimlerini analiz etmekte ve bu koşulların, onların karşıt sınıf bilinci ve kolektif mücadele geliştirme kapasitelerini ne ölçüde aşındırdığı sorusuna yanıt aramaktadır. Özelde, İstanbul'un varoşlarında yaşayan 24 işçiyle yapılmış yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatları içeren bir saha çalışmasına dayanarak, hazır-giyim ürünlerinin küresel üretiminde yer alan işçilerin çalışma ve gündelik hayat deneyimlerinin kültürel analizi ile ilgilenmektedir. İşçilerin deneyimleri üç ana kategoride toplanarak analiz edilmektedir: utanma, zaman ve gereklilik deneyimleri. Bu üç grup işçilik deneyiminden, sırasıyla, aşağıdaki sonuçlara ulaşılmaktadır: Güvencesiz ve esnek koşullar altında, işçiler, 1. sınıfsal konumlarını kişisel olarak algılamakta ve kendilerini yetersiz hissetmektedirler, bu da öz-değerlerini sorgulamalarına, kendiliklerinde yaralar açılmasına ve sınıfın bu yaralayıcı etkilerinden kaçmak için kolektif değil ama bireysel kurtuluş için çabalamalarına neden olmaktadır; 2. aşırı uzun ve düzensiz çalışma koşulları yüzünden şimdiki zamanları üzerindeki kontrollerini yitirmekle kalmamışlardır; geleceklerini planlama / organize etme kapasitelerinden de yoksun bırakılmışlardır; 3. gereklilikler ile ilgili sürekli ve kalıcı bir kaygının yüküyle yaşamaktadırlar, bu da kökleşmiş bir yoksunluk hissine, yaşamsal deneyimlerinin fakirleşmesine, içinde bulundukları hayatın anlamını yitirmesine, umutlarının yok olmasına ve sonuç olarak da bir güçsüzlük deneyimine yol açmaktadır. Fakat tüm bu yabancılaştırıcı deneyimlere rağmen, işçilerin deneyimlerinde başkaldırının ve alternatif bir dünya tasavvurunun olgunlaşmamış / olgunlaşmakta olan tohumları da mevcuttur. Bu da sınıf mücadelesinin, egemen olan görüşün aksine, en ağır yabancılaşma koşullarında bile ? ve aslında tam da bu koşullarda! ? var olduğunu ve yabancılaşma / yabancılaşmama ve sınıfın yapılışı / bozuluşu ikiliklerinin özgürleştirici diyalektiğinde belirleyici olacağı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes class experiences of workers under flexible and precarious conditions of global neoliberal capitalism and tries to answer to what extent these conditions erode their capacities to develop antagonistic class consciousness and collective struggles. Specifically, based on a fieldwork consisting of semi-structured in-depth interviews with 24 workers living in slums of Istanbul, it deals with cultural analysis of working and daily-life experiences of workers involved in the global production of garments. Three categories of analysis are used: experiences of shame, time and necessity, which respectively suggest that, under conditions of precarity and flexibility, the workers, 1. perceive their class positions as personal and feel themselves inadequate, leading to questioning of self-worth, injuries in the self and individual - but not collective - emancipation attempts to escape from the injuring effects of class; 2. have lost not only their control over their present time through extremely long and irregular working hours; but also are ripped of their capacity to plan/organize their future; 3. live under the burden of continuous and persistent concern over necessities, which results in deep-seated sense of deprivation, impoverishment of life experiences, lack of meaning in this life, killing of hopes and consequentially experience of powerlessness. Yet, despite all these alienating experiences, there are also inchoate seeds of revolt and an alternative worldview, which confirms that class struggle exists even ? and indeed (!) ? in most severe conditions of alienation and will be decisive on the emancipatory dialectics of alienation / nonalienation and making / unmaking of class.