Analyzing the profit efficiency of the Turkish banking sector after the BRSA restructuring program in 2001: An empirical study using stochastic frontier approach between the years of 2002-2009
2001 yılı BDDK yeniden yapılandırma programı sonrasında Türk bankacılık sektörünün kar etkinliğinin incelenmesi: 2002-2009 yılları stokastik sinir yaklaşımı kullanılarak yapılan empirik çalışma
- Tez No: 321268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin amacı yeniden yapılanma programı sonrasında Türk bankacılık sektörünün kar etkinliğini Stokastik Sınır Analizi kullanarak analiz etmektir. Analize 28 banka dahil edilmiştir ve 2002-2009 dönemine ait veriler kullanılmıştır. 28 bankanın kar etkinlik skorları Stokastik Sınır Analizi ile tahmin edilmiştir. Sahiplik durumuna göre bakıldığında, kamu bankalarının etkinlik skorlarının diğer banka gruplarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ek olarak, banka varlık büyüklüğüne göre inceleme yapıldığında, büyük ölçekli bankaların kar etkinlik skorları orta ve küçük ölçekli bankaların kar etkinlik skorlarından daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the profit efficiency of the Turkish banking sector after the restructuring program by using Stochastic Frontier Approach. 28 banks are included in the analysis and the data belongs to the period 2002-2009. Profit efficiency scores of 28 banks are estimated by SFA. When the efficiency scores are analyzed according to the ownership status, profit efficiency scores of the state owned banks are found higher than other bank groups. Moreover, according to the asset size, large scale banks? profit efficiency scores are found to be higher than the medium and small scale banks.