Role of investment shocks in explaining business cycles in Turkey
Türkiye iş çevrimlerinin açıklanmasında yatırım şoklarının rolü
- Tez No: 321267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Türkiye ekonomisinde gözlenen iş çevrimlerinin kaynaklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, üretimde gözlenen dalgalanmaları açıklamada yatırım şoklarının rolü incelenmektedir. Bu amaçla Türkiye için 2002-2011 dönemi verileri kullanılarak bir küçük açık ekonomi dinamik stokastik genel denge modeli, Bayesçi yöntemlerle tahmin edilmektedir. Varyans ayrıştırma analizleri, kalıcı teknoloji şoklarının Türkiye ekonomisinde gözlenen iş çevrimlerinin en önemli kaynağı olduğunu, yatırım şoklarının rolünün ise daha sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the sources of business cycles observed in Turkish economy. In particular the thesis investigates the role of investment shocks in explaining fluctuations in output. For this purpose a small open economy DSGE model is estimated on Turkish data for 2002-2011 period by Bayesian methods. Variance decomposition analysis shows that permanent technology shock is the key driving force of business cycles in Turkish economy and the role of investment shock is less spelled.