The J curve at the industry level: An examination of bilateral trade between Turkey and Germany
Endüstri seviyesinde J eğrisi: Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ticaretin bir incelemesi
  1. Tez No: 321272
  2. Yazar: BAŞAK GÜMÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, ikili reel döviz kuru ve Türkiye'nin birinci ticaret ortağı Almanya ile ticaretinin büyük çoğunluğunun yapıldığı 20 endüstrideki ticaret dengesi arasındaki ilişkiyi, J eğrisi etkisinin varlığını araştırmak amacıyla, gerek kısa gerek uzun dönem için incelemektedir. Bu ilişki, 1989:1-2011:3 dönemi için çeyreklik veriler kullanarak, eşbütünleşme ve hata düzeltme modellerine sınır testi yaklaşımı aracılığıyla ampirik olarak analiz edilmiştir. Bulgular, devalüasyon neticesinde hiçbir endüstride tam bir J eğrisi oluşmamasına rağmen; döviz kuru, yerel ve yabancı reel gelirin, hem kısa hem de uzun dönemde bir çok endüstride Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ticaret dengesi üzerinde etkili faktörler olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu tez, ticaret dengesinde döviz kuru dalgalanmalarına karşı oluşan tepkinin endüstriler arasında özgün ve ayrı olduğu iddiasını, her sektörün gerek kısa gerekse uzun dönemde önemli farklılıklar sergilediğini göstererek, güçlü bir şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the bilateral real exchange rate and the trade balances of 20 industries in which majority of the trade between Turkey and her leading partner Germany is carried out, both for the short and long run, in search of the existence of any J curve effect. Using quarterly data over the period 1989:1-2011:3, the relationship is analyzed empirically through the bounds testing approach to cointegration and error correction modeling. The findings show that, although the pattern created by a depreciation does not follow the complete J curve in any of the industries, still the exchange rate as well as foreign and domestic real incomes are effective determinants of bilateral trade balance between Turkey and Germany in majority of the cases both in the short and in the long run. Moreover, this thesis provides strong support for the assertion that at the disaggregate level industries exhibit unique and distinct trade balance responses to exchange rate fluctuations, by showing that these responses vary significantly across different sectors both in the short and long run.