The unemployment problem and employment creation strategies in Turkey: A comparative perspective
Karşılaştırmalı bir bakış açısıyla Türkiye'de işsizlik sorunu ve istihdam yaratma stratejileri
  1. Tez No: 321273
  2. Yazar: SEÇİL GÖKŞEN UĞURER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ŞENSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tez, 2000-2011 döneminde Türkiye'deki işsizlik problemini, Hollanda, İrlanda ve Arjantin'deki işsizlik sorunu ile karşılaştırmalı bir bakış açısıyla incelemektedir. Ancak, bu üç ülke ve Türkiye'de incelenen dönemler birbiriyle farklılık göstermektedir; çünkü her bir ülke farklı dönemlerde ciddi boyutlardaki işsizlik sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Bu tezin birincil amacı, Türkiye'de işsizlik sorununa ilişkin politikaları değerlendirmek ve diğer ülkelerdeki başarılı politikaları da referans alarak alternatif politikalar önermektir.Türkiye'deki işsizlik sorununa mevcut bakış açısının birçok açıdan yetersiz olduğu ve özellikle istihdam yaratıcı politikalara vurgu yapılmadığı tespit edilmiştir. Dahası, Türkiye' de işgücü göstergelerinin ölçümlenmesi ve işgücü piyasasının genel yapısı ile ilgili tartışmamız, ?eksik istihdam? ve işgücü piyasasının dışında kabul edilen ancak çalışmaya hazır işçilerin varlığının da ihmal edilen ve politika üretimine dahil edilmesi gereken sorunlar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Turkish unemployment problem in the 2000-2011 period, in a broad and comparative perspective with unemployment problem in the Netherlands, Ireland and Argentina. However, periods of concern for these three countries and Turkey differ, because each country experienced severe unemployment problem in different time periods. The main objective of this thesis is to evaluate current policies dealing with unemployment problem in Turkey and suggest more effective policy alternatives, with reference to successful policies of other countries.It is found that current approach towards unemployment problem in Turkey is inadequate in many aspects; specifically there is no emphasis on job creating policies. Moreover, our discussions on the measurement of labour market indicators in Turkey and general characteristics of Turkish labour market showed that underemployment and marginally attached workers are neglected problems that have to be addressed in policymaking.