Wiener disorder problem with observation control
Wiener düzensizlik problemi ve gözlem kontrolü
  1. Tez No: 321314
  2. Yazar: DUYGU ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ DAYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir Wiener sürecinin bilinmeyen ve gözlenemeyen sıfır-modifiye üstel dağılımlı bir zamanda bilinen bir sapma kazandığını varsayalım. Süreci sadece kontrol ettiğimiz zamanlarda gözlemleyelim. Gözlem aralıklarının başlangıç ve bitiş noktaları optimal olmak üzere kontrol altında olsun. Gözlem süreci ve gözlemi başlatmak için ayrıca fiyat ödeyelim. Beklenen toplam yanlış alarm fiyatı, geç tespit fiyatı ve gözlem fiyatlarını minimal yapan optimal Bayes zamanlarının varolması için yeterli koşulları göstereceğiz İlgili gözlem açma-kapama ve durma zamanları ve bunlara ait optimal değer fonksiyonlarını bulmak için sayısal yöntemler önereceğiz.
Özet (Çeviri)
Suppose that a Wiener process gains a known drift rate at some unobservable disorder time with some zero-modified exponential distribution. The process is observed only at some intervals that we control. Beginning and end points and the lengths of the observation intervals are controlled optimally. We pay cost for observing the process and for switching on the observation. We show that Bayes optimal alarm times minimizing the expected total cost of false alarms, detection delay cost and observation costs exist. Optimal alarms may occur during the observations or between the observation times when the odds-ratio process hits a set. We derive the sufficient conditions for the existence of the optimal stopping and switching rules and describe the numerical methods to calculate optimal value function.