Bitkisel besinlerin içeriğinde bulunan apigenin, floretin ve mirisetinin fitoöstrojenik potansiyellerinin belirlenmesi
Assessing phytoestrogenic potency of apigenin, phloretin and myricetin in vegetal food
  1. Tez No: 321330
  2. Yazar: SAADET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bitkilerde doğal olarak bulunan ve östrojen hormonuna yapısal benzerlikleri nedeniyle fitoöstrojenler olarak bilinen bileşikler, kronik hastalıklar üzerindeki yararlı etkilerinin yanında, yüksek dozlarda, insanda ve hayvanlarda, endokrin sistemde zararlı etkiler oluşturabilmektedir. Bu çalışmada, östrojen almacına bağlanma afinitesi in vitro deneylerle kanıtlanmış olan apigenin, floretin ve mirisetin fitoöstrojenlerinin östrojenik etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Taşıyıcı kontrol, 0,07 µg/kg/gün, 0,7 µg/kg/gün, 7 µg/kg/gün etinil östradiyol ve etinil östradiyol+tamoksifen pozitif kontrol doz grupları oluşturulmuştur. Testin güvenirliği açısından, östrojenik etkisi bilinen genistein ve östrojenik etkisi belirlenecek olan apigenin, floretin, mirisetin bileşikleri için 1 mg/kg/gün, 10 mg/kg/gün ve 100 mg/kg/gün dozlarında, Wistar immatür dişi sıçanlara 3 gün boyunca oral gavaj ile uygulama yapılmıştır. Uterotrofik analiz yöntemi kullanılarak, deney sonunda dişi sıçanların, uterus dolu ve boş ağırlıkları, vajinal açıklık ve uterus boyu ölçümleri kaydedilmiştir. Hücresel yanıt oluşumunu değerlendirmek üzere, uterusta, luminal epitel yüksekliği, salgı bezi sayıları ve epitel hücrelerinde laktoferrin yoğunluğu değerlendirilmiştir. Sıçanların kalbinden alınan kanda hematolojik ve kandan elde edilen serumda biyokimyasal analizler yapılmıştır.Uterus ağırlıkları 100 mg/kg/gün mirisetin doz grubundaki sıçanlarda, taşıyıcı kontrole göre anlamlı bir artış göstermiştir. Apigenin ve floretin uygulanan gruplarda uterusta pozitif hücresel yanıt oluştuğu ve hematolojik incelemelerde kan değerlerinde değişiklikler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chemicals that occur in vegetal food and known as phytoestrogens, because of their structures similarity to estrogen, have benefits on chronic diseases. Despite this, when they are taken at high amounts, they can cause harmful effects on endocrine system of human and animals. In this study, it has been intended to determine the estrogenic potencies of phytoestrogens apigenin, phloretin and myricetin whose affinities for estrogen receptors in vitro. Group of vehicle control and positive control dose groups of ethinyl estradiol 0,07 µg/kg/day, 0,7 µg/kg/day, 7 µg/kg/day and ethinyl estradiol+tamoxifen were constituted. 1 mg/kg/day, 10 mg/kg/day and 100 mg/kg/day dose groups were constituted for apigenin, phloretin, myricetin and also genistein that has certain estrojenic effects, for safety of test. All chemicals has been dosed to Wistar immature female rats with oral gavage for 3 consecutive days. By using uterotrophic analysis, uterus wet and blotted weights, vaginal opening, uterus length of female rats has been recorded at the end of the experiment. For detect of cell response, luminal epithelium height, gland number and lactoferrin intensity in luminal epithelium of uterus were evaluated. Haematologic and biochemical analyses in blood were performed.Uterus weights of rats in 100 mg/kg/day dose group of myricetin were statistically increased according to vecihle control group. In dose groups of apigenin and phloretin it was found that there were cell responses in uterus and differencies in haematologic evaluation.