Gözün ön segmentine ilaç taşınımı için hazırlanan biyopolimerik nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of biopolymeric nanoparticles for drug delivery to the anterior segment of the eye
- Tez No: 321329
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİR BAKİ DENKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Göz Hastalıkları, Biochemistry, Biotechnology, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gözün sahip olduğu benzersiz anatomik, fizyolojik ve biyokimyasal yapı, hedeflenen bölgeye ilaçların girişini sınırlandırmaktadır. Oküler dokularda kalıcı hasara yol açmadan etken maddelerin gözde bulunan koruyucu bariyerleri aşması hedeflenmektedir. Bu amaçla, son yıllarda oküler ilaçların biyoyararlanımlarının arttırılması için yeni ilaç taşıyıcı sistemler geliştirilmeye çalışılmıştır. Nanopartiküller gibi kolloidal ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi, topikal ilaçların etkinliğinin arttırılmasında önemli bir strateji olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında transkorneal geçişde kullanılmak üzere aljinat/kitosan nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Nanopartiküllerin hazırlanmasında, her ikisi de birer doğal biyopolimerler olan aljinat ve kitosan polimerleri kullanılmış, ilaç olarak ön segment enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir antibiyotik olan Ofloksasin seçilmiştir. Nanopartiküllerin fizikokimyasal ve morfolojik özellikleri; Fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile belirlenerek; nanopartiküllerin boy-boy dağılımları ve yüzey yükleri Zeta Sizer ile incelenmiştir. Ofloksasin nanopartiküllere yüklenerek ilaç salım profilleri elde edilmiş ve ilaç enkapsülasyon verimleri hesaplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında hazırlanan nanopartiküllerin ex vivo uygulaması yapılarak nanopartiküllerin transkorneal geçişleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar aljinat/kitosan nanopartiküllerin transkorneal geçiş için verimli ve uygun bir taşıyıcı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The anatomy, physiology and biochemistry of the eye, limiting the entry of drugs to the targetted tissues in the eye. Without causing permanent damage, active agents must overcome the protective barriers in the eye. For this purpose, to improve the ocular bioavailability of drugs new drug delivery systems developed in recent years. Development of colloidal drug delivery systems, such as nanoparticles, emerges as an important strategy to increasing the effectiveness of topikal dosage forms of ocular drugs. The aim of this study was to prepare and characterize Alginate/Chitosan nanoparticles for transcorneal passage. Chitosan and Alginate polymers, which are both natural biopolymers, was used to prepare nanoparticles and Ofloxacin, an antibiotic drug which is used to treatment of the anterior segment infections, has been selected. Physicochemical and morphological properties of nanoparticles were determined by using FTIR, atomic force microscopy (AFM), scanning electron microscopy (SEM) and tunneling electron microscopy (TEM). Size distributions and surface charges of nanoparticles were determined by Zeta Sizer. Ofloxacin loaded into nanoparticles and drug release profiles were obtained. Drug encapsulation efficiency were calculated. At the last stage of the study. At the last stage of the study nanoparticles were prepared for ex vivo study and transcorneal passage of nanoparticles were investigated. Obtained results showed that Alginate/Chitosan nanoparticles might be efficient and suitable drug carries for transcorneal passage.