Kafkas semenderi, Mertensiella caucasica, Waga 1876 (Urodela: Salamandridae)'nin beslenme biyolojisinin araştırılması
Investigation on feeding biology of caucasican salamander, Mertensiella caucasica (Waga, 1876) (Urodela: Salamandridae)
  1. Tez No: 321464
  2. Yazar: HÜSEYİN ERATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesinin Doğancı Köyü'nde Mertensiella caucasica (Waga, 1876) (Urodela: Salamandridae) populasyonun beslenme biyolojisi araştırıldı. 2011 yılının Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yakalanan ve ''flushing metodu'' ile midesi yıkanan 130 semenderin 119'unun midesinde 771 av sayıldı. Geri kalan 11 semenderin midesinde besin bulunamadı. Mide içeriği sonuçlarına göre, bu semenderin özellikle böceklerle (Insecta) beslendiği tespit edildi. Böceklerin, semenderlerin (% 59,37)'si tarafından avlandığı ve hem sayısal (% 61,74) hem de hacimsel (% 40,88) olarak baskın olduğu görüldü. Böcekler içinde Diptera larvaları ve erginleri, ile Collembola ve Coleoptera ergin bireylerinin yüksek oranda olduğu belirlendi. M. caucasica'nın diyetinde omurgasız hayvanlar yer alırken herhangi bir omurgalı canlıya rastlanmadı. Yakalanan 71 dişi M. caucasica'nın 68'inin (% 95,77), 59 erkek M. caucasica' nın 51'inin (% 86,44) midesinde en az bir av bulundu. İncelenen 68 dişi bireyin midesinden çıkan besinlerin toplam hacmi 4874,14 mm3 iken 51 erkek bireyin midesinden çıkan besinlerin toplam hacmi 3038,52 mm3 olarak hesaplandı. Dişi ve erkek bireylerin mide içeriklerine ait bulgulara göre dişi ve erkek bireylerinin besin çeşitliliğinin benzer olduğu tespit edildi. Aylar arasında av sayısı, av hacmi, hacim ortalaması bakımından fark bulundu. Tüm bu sonuçlardan, M. caucasica'nın aktif avlanan bir predatör avcı olduğu ve çevresindeki yiyibileceği büyüklükteki avlarla beslendiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the feeding biology of Mertensiella caucasica ,Waga, 1876, (Urodela: Salamandridae) population in the Doğancı Village from Şalpazarı county of Trabzon province was investigated. Stomach contents of 130 salamanders captured in June, July, August and September in 2011 were removed by flushing method. Totally, 771 individual prey items were identified from the stomachs of 119 frogs. The remaining 11, ones had no prey items in their stomachs. From the results of the stomach contents, it was found that this salamander fed inparticularly on insects which were found predominantly in numerical (61,74%), volumetric (40,88%) ve frequency (59,37%) in diet. Diptera larvae and adult with Collembola and Coleoptera adults had the largest proportions among insects, while were invertebrates in diet of Caucasian salamander, it was not found any vertebrates. At least a prey was found from 68 of 71 (95,77%) captured female salamanders and 51 of 59 (86,44%) male salamanders. Totally, 4874,14 mm3 volumetric prey indentified from the stomachs of 68 females, while totally 3038,52 mm3 volumetric prey indentified from stomachs of 51 males. According to stomach contents of the females and males show that both females and males had similar prey various. Among mounts, a number of prey, volumetric prey and average of prey were found different. The results of all analyses suggest that M. caucasica is an opportunistic predator feeding on the animals which are large as it can swallow and the diet of it depends on the prey abundance in the environment.