Besi kuzularında süt emme süresi, cinsiyet, doğum ağırlığı ve sütten kesim ağırlığının karkas özellikleri üzerine etkileri
Effects of suckling period, sex, birth weight and weaning weight on the carcass qualities of fattening lambs
- Tez No: 1111
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi BESİ KUZULARINDA SÜT EMME SÜRESİ, CİNSİYET, DO?UM A?IRLI?I VE SÜTTEN KESİM A?IRLI?ININ KARKAS ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Nazan GÖBÜŞ Ankara Üniversitesi ' Ten Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilin Balı Danışman: Prof.Dr.Ayhan ELİÇİN 1987» Sayfa: 103 «îüri: Prof.Dr.Ayhan ELİÇİN Prof. Dr. Orhan DÜZGÜNEŞ Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Araştırmanın materyalini Ankara Çayıı-Mer^ ve Zootekni Araştırma Enstitüsünden sağlanan Malya ırkı ku zulara ait veriler oluşturmuştur. Çalışmada; doğum ağır lığı, sütten kesim ağırlığı, cinsiyet ve süt emme süresi nin bazı karkas özelliklerine etkileri MEn Küçük Kareler Metodu" ile hesaplanmış ve önem kontrolları varyans ana lizi yardımı ile yapılmıştır. Besi sonu canlı ağırlığı na doğum ağırlğının etkisi önemli bulunmuştur (P < 0.01). Süt emme süresi, cinsiyet ve sütten kesim ağırlığının; besi sonu canlı ağırlığına, doğum-besi boyunca günlük canlı ağırlık artışına, sırt ve bel uzunluğuna, sıcak karkas ağırlığına, but+kuyruk ağırlığına ve ön kısım ağırlığına etkileri önemli bulunmuş tur (P < 0.01).
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF SUCKLING PERIOD, SEX, BIRTH WIGHT AND YMING WEIGHT ON THE CARCASS QUALITIES OT FATTENING LAMBS Nazan GÖBÜŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Ayhan ELÎÇİN 1987, Page: 10 3 Jury: Prof.Dr.Ayhan ELİÇİN Prof. Dr. Orhan DÜZ GÜNEŞ Prof.Dr. Tahsin KESİCİ The data on Malya Lambs obtained at the Research Institute for Livestock and Pasture in Ankara constituted the material of this research. In the study, the effects of sex, birth weight, weaning weight and suckling period on some of the carcass qualities were investigated. The results showed that the final weight was highly correla ted with the birth weight(P < 0.01). The effects of suck ling period, sex and weaning weight on the final weight, daily weight gain from birth to the end of fattening, lengths of back and loin, warm carcass weight, thigh weight with tail, and weight of shoulder were significant (P0.01). KEY TORDS: Fattening lamb, suckling period, sex, birth weight, weaning weight, carcass qualities.