Erzurum müzesindeki keramikler ve bunların çevresel ilişkileri
  1. Tez No: 32159
  2. Yazar: İBRAHİM KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
II ÖZET Coğrafi konum itibariyle bir kavşak noktası olan, tabiî güzellikleri ve yerleşime elverişli yapısıyla Erzurum tarih öncesi çağlardan itibaren yerleşim görmüştür. Erzurum ve çevresinin ilkçağlardan beri yerleşime açık olduğunu gösteren delillerimiz vardır. H.Z.Koşay ve ekibinin eskiçağ literatürüne kazandırdığı kazılarla oldukça geniş bir yayılım alanı bulan, Merkezini Erzurum'un kuzeybatısında bulunan Karaz'ın oluşturduğu bir kültürün ortaya çıkarılması en güçlü delilimizdir. Ayrıca aynı kültürün birer şubesi olduğu, yapılan kazılarda çıkarılan buluntularla anlaşılan, Erzurum yakınlarındaki Güzelova, Pulur ve Cinis yerleşimleri bunu doğrulamaktadır. Kazılarda elde edilen Keramik, koyun ve keçi gibi evcil hayvan kemikleri, arpa ve buğday gibi buluntular ileri bir medeniyet kalıntılarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Erzurum was also in prehistoricalperiods a centre for settlement because of its natural beauites, geographical sitvation and because it has borders to Iran Iraque and to the Caucasus. We have clues to prove that Erzurum and its environment was suitable for settlement one of them is the excaration of H.Z.Koşay and his stuff, which shows a cultural centre in Erzurum with Karaz ascentrum which is in the North-West of Erzurum. And also places like Güzelova, Pulur and Cinis which are around Erzurum are good clues to prove that Erzurum is suitable for seftlement. Out from the ceramics, borus of sheep and goats, and grain we see that a high developed cultural centrum was placed in that area.