Osmanlı İmparatorluğu'nda yönetici seçkinlerin toplumsal kökenleri
- Tez No: 32165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BAYRAM KAÇMAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Osmanlı toplumunda yönetici seçkinlerin feodal toplumlardan daha az kalıtımsal olduğu sayıltısından hareketle, Osmanlı yönetici seçkinlerinin toplumsal kökenlerini belirleyerek -temelde iki grup altında toplanan- Osmanlı toplum yapısı tartışmalarına yeni bir boyut kazandırmayı amaçlamaktadır. Yani, Osmanlı toplumundaki hareketliliği yönetici seçkinler açısından tesbit etmeyi hedefleyerek, Osmanlı toplum yapısı tartışmalarına bir katkı sunmak çabasındadır. Gerek yönetici seçkinlerin etnik köken tabloları, gerekse baba meslekleri tablolarından yola çıkılarak, Osmanlı İmparatorluğunda tabakalar arası bir geçirgenliğin olduğu belirlenildi. Yönetici seçkinler kökenleri bakımından incelendiğinde, devşirme sisteminin etkin olarak uygulandığı dönemlerde özellikle vezir-i azâmlar arası Türk kökenliler oldukça az İken, devşirme sisteminin bozulmasıyla bu oran artmaya başlamıştır. Başdefterdarlar, nişancılar ve reis'ül küttabların çoğu ve şeyh'ül islamların hemen hemen hepsi Türk kökenlilerden oluşmaktadır. Babalarının meslekleri belli olmayanların alt tabakadan oldukları kabul edildiğinde, Osmanlı divan üyelerinin büyük bir çoğunluğunun babalarının seçkin olmayan kesimlerden geldiği söylenebilir. Bu da bize Osmanlı İmparatorluğunda katı tabaka ayrımlarının bulunmadığım ve sosyal tabakalar arasındaki sınırların bireyin yeteneğine ve başarısına bağlı olarak esneklik gösterdiğinin kabul edilebileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to bring a different point of view to the discussions of the structure of the Ottoman Society, taking the claim into consideration that in the Ottoman Society, taking the claim into consideration that in the Ottoman Society the governing elite was less hereditary than the feodal community system, by determining the social origin of the Ottoman governing elite society. In other words, in this study we aimed to contribute a new view to those discussions by trying to determine the mobility in the Ottoman Empire from the point of the governing elite society. We found that there was an interaction among the classes In the Ottoman. Empire both in the aspects of tables in the ethnic origin and the ancestral occupations of the governing elite. When the governing elite Is examined originally, it was found as that in the period when devşirme (recruiting) system ruled effectively, there were a few Turks, especially among the vezir-i azâm(the Grand Vizier) but after the decline of that system the number of Turks Increased. Almost all Başdcfterdnrfndmlnlslrator of finance), nişancı (The officers who Inscribe the Sultans imperial monogram) and relsül kültab (minister of foreign affairs) were Turks in origin. When it was accepted that those whose paternal occupations were not known belonged to a lower class, most of the Ottoman dlvan(Council of State) members were accepted that their ancestors were not from an elite society. That shows us that there were not so strict class differences the Ottoman Empire that the barriers between the social strata might be accepted as flexible due to the individual talent and success.