Mısır'da modern bürokrasinin dönüşümü: Erken döneme bakış
Transformation of modern bureaucracy in Egypt: A review of early period
- Tez No: 824032
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
“Yasal-ussal”veya“İdeal tip”bürokrasi kavramı düşünüldüğünde akla öncelikli olarak modernleşme kavramı gelmektedir. Modernleşmenin Osmanlı İmparatorluğu ve Mısır'ın bürokrasilerinin teşekkül etme sürecinde önemli rol oynadığı genel olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla modernleşme ekseninde bir bürokraside yaşanan değişim ve dönüşümü açıklamak önem arz etmektedir. Mısır'da modernleşme hamlesinin, Mısır valisi Mehmed Ali Paşa'nın Osmanlı İmparatorluğundan ayrı bir nüfuz alanı oluşturma isteğinin sonucunda, ortaya çıktığı söylenebilir. Bu modernleşme hamlesini Osmanlı-Mısır olarak bilinen yeni bir elitin doğuşu izlemiştir. Fakat bu elit zamanla hâkimiyetini kaybetmiş ve yerini milliyetçi bir elit almıştır. Böylece hem bürokrasinin hem de elitlerinin dönüşümünü incelemek, Mısır idari geleneğini anlamak açısından özel bir önemi haizdir. Bu tez çalışması, Mısır'ın 19'uncu yüzyılındaki bürokrasinin inşa ve dönüşüm süreçlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Bu dönüşümün, siyasal, sosyal, ekonomik, hukuki, ideolojik ve bürokratik yönlerini nitel araştırma yöntemini kullanarak incelemiştir. Sonuç olarak, Mısır'daki dönüşümün bürokrasi eliyle gerçekleştirildiği ve bu dönüşümle beraber Osmanlı-Mısır elitinin yerel bir elite dönüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of modernization first comes to mind when the concept of“Rational-legal”or“ideal type”bureaucracy is taken into consideration. It is acknowledged that modernization had a significant impact on how the bureaucracies of the Ottoman Empire and Egypt developed. Therefore, it is crucial to explain how bureaucracy has changed and shifted along the modernization axis. It can be said that a modernization movement started in Egypt as a result of the Egyptian ruler Muhammad Ali Pasha's desire to forge a sphere of influence apart from the Ottoman Empire. This modernization movement led to the emergence of a new elite known as Ottoman Egypt. However, over time, this elite lost its dominance and was succeeded by a nationalist elite. Understanding the Egyptian administrative tradition thus requires looking at how the bureaucracy and its elites have changed. The purpose of this thesis is to provide an explanation of how Egypt's bureaucracy developed and changed during the nineteenth century. Utilizing a qualitative research method, the study examined the political, social, economic, legal, ideological, and bureaucratic aspects of this transformation. It was determined that Egypt's transformation was caused by bureaucracy and the Egyptian Ottoman elite evolved into a local elite.