Türbe ziyaretlerinin sosyolojik anlamı: Şeyh Şaban-ı Veli ve Mevlana türbeleri örneği
The sociolojical meaning of the tomb visiting; the case of Şeyh Şaban-i Veli and Mevlana toms
  1. Tez No: 321711
  2. Yazar: SEMRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Kutsal mekânları ziyaret olgusu, geleneksel din anlayışının vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Günümüzde, bir taraftan, dinin özüne uygun olmayan uygulamalar nedeniyle ortodoks (kitâbî) din anlayışı çerçevesinde bu olgu sert bir şekilde eleştirilirken; diğer taraftan da geleneksel din anlayışı çerçevesinde hem bireysel olarak hem de kafileler halinde kutsal kabul edilen mekânlar ziyaret edilmektedir. Türbe ziyaretleri, bu çerçevede ele alınması gereken sosyolojik bir olgudur ve araştırmaya değer bir konudur.Bu araştırmada, Şeyh Şaban-ı Veli ve Mevlana Türbeleri örneğinden hareketle, türbe ziyaretinin nedenleri, ziyaretçilerin beklentileri, ziyaret esnasında gerçekleştirilen ritüeller karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve alan verilerine dayalı olarak sosyolojik analizler yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact of visiting holy places takes places amongst one of the traditional perception of religion. Today while this fact has been harshly criticizing within the framework of perception of orthodox religion because of unsuitable practices self of religion, on the other hand the places accepted as a holly land has been visiting within the framework of traditional perception of religion either individually or in convoy. Tomb visiting is sociologic fact that should be taken within this framework and worth of research.This study tries to evaluate as comparative the reason of tomb visiting, the visitors? expectations and practices as in the example of Sheik Shaban-i Veli Tomb and Mevlana Tomb to make sociological analyze based on field study.