İşletmelerarası işbirliklerinde muhasebe bilgisinin rolü: Beyaz eşya sektöründe faaliyette bulunan işletmeler üzerine bir araştırma
The role of accounting information in inter-firm networks: a research on home appliances (white ware) industry
- Tez No: 321710
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İşletme faaliyetlerinin kapsam ve coğrafya olarak genişlemesine bağlı olarak, işletmelerin farklı işlevleri yerine getirmek için farklı işletmelerle işbirliğine gitmesi kaçınılmazdır. İşletme yönetiminin her türlü karar alma aşamasında olduğu gibi, işbirliklerine başlama, devam ettirme ve kontrol aşamalarında da muhasebe bilgilerinin rolü bulunmaktadır. İşletmelerarası işbirliklerinin kapsamı güdülen amaca göre farklılaşmaktadır. Bununla birlikte bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve buna bağlı olarak ortaya çıkan ağ ekonomisi kuralları, bir çeşit işbirliği ağı olan şebeke organizasyon yapısını zorunlu kılmaktadır.İşletmelerarası işbirliklerinin devamlılığında bazı mali performans kriterlerinin gerçekleşmesi beklentisi vardır. Ayrıca işbirliğinin istenilen amaçlara yönelik sürdürülüp sürdürülmediği kontrol edilmelidir. Bilgi teknolojileri sayesinde oluşturulan sistemler bu amaçlarla kullanılarak işbirliği halindeki işletmelere bilgi akışı sağlamaktadır. Tarafların bilgi akışı sağlaması karşı işletmenin hedeflerine yönelik yeni planlar, operasyonlar ve kontrol faaliyetleri kolaylaşır. Hatta yeni satış programları, maliyet düşürme, farklı bölgelere ulaşma gibi avantajlar sağlanarak finansal performansa olumlu katkı sağlanır.İşbirliklerinde muhasebe uygulamaları ve muhasebe bilgilerinin kullanım düzeyi işletmelerin yapısı, çevresel ve örgütsel faktörlerden ve bilgi teknolojilerinden etkilenmektedir. Bu kapsamda, Türkiye'de üretim yapan beyaz eşya üreticisi işletmelerin bayileri ile olan işbirlikleri ve işbirliğindeki muhasebe bilgisinin rolü araştırma sonucunda ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Depending on the business activities?s scope and geographic expansion, the different businesses? cooperation is compulsory for performing various functions. Accounting information is required in cooperations? start, resume and control stages as well as all types of business decision making. Cooperations occured for various purposes, and therefore differ from the contents. Rules of the network economy, resulting from developments in information technology, makes network organization structure significant.Permanence of inter-firm cooperations are paralel with expectations about some financial performance criterias. Therefore, it is controlled whether cooperation is sustained in accordance with intended aims or not. Systems formed by information technology provide knowledge flow to businesses within cooperate. Providing knowledge flow in cooperation facilitates new plans, operations and control activities concerned targets of business in cooperations. This case makes a positive contribution to financial performance of firms in cooperation.by providing distribution of different region, new sales programmes and reducing costAccounting practices and roles of accounting informations in cooperations are affected by structure of firm, information technology, environmental and organizational factors. In this context, the study presents cooperations among dealers and manufacturers of home appliances (white ware) that produce in Turkey and roles of accounting information in this cooperations.