Eğitim-öğretimi teşvik etmeye yönelik vergi politikaları: Türkiye uygulaması
Tax policies for fostering educational teaching; case of Turkey
  1. Tez No: 321721
  2. Yazar: SERAP GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSTİKLAL YAŞAR VURAL, DOÇ. DR. ALİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Türkiye eğitim öğretime yönelik yeterli kalite ve düzeyde yatırım ve altyapıya sahip değildir. Bu yüzden araştırma, devletin teşvik edici rolü ne olmalıdır, devlet eğitim öğretim faaliyetlerini nasıl sunmalıdır ve vergi politikasının bu konudaki rolü ne olabilir sorularına cevap vermeyi amaçlar. Türkiye'de eğitim öğretime yönelik vergi politikasının konusu akademik düzeyde yeterince ele alınan bir konu değildir. Beşeri sermayenin geliştirilmesinde eğitim öğretim yatırımları ve hizmet sunumu son derece önemlidir. Vergi politikası bu faaliyetlerin miktar ve kalitesini arttırdığı ölçüde iktisadi büyüme, yaşam kalitesi ve rekabet gücü Türkiye'de artacaktır. Bu çalışma Türkiye'deki mevcut durum ve uygulamayı ele alarak idealde olması gereken vergi politikasını belirlemeye katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaca hizmet ettiği sürece, çalışma uygulayıcılara ve kamu yöneticilerine yol gösterebilir. Çalışmada çeşitli ülke örneklerinden hareketle karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Çeşitli ülkeler ile Türkiye'de eğitim-öğretime verilen teşvikler incelenmiştir. Eğitim-öğretim hizmet ve yatırımları Türkiye'de yeterli düzeyde olmadığı için kamunun üretici ve teşvik edici bir unsur olarak rol alması gereklidir. Eğitim-öğretim hizmet ve yatırımlarını arttırmak için vergi politikaları etkili bir araç olarak kullanılabilir. Vergisel teşvikler diğer politik araçlarla kullanılmaktan ziyade tek başlarına kullanılmaktadır. Vergisel teşvikler plansız ve kısa vadeli bakış açısıyla uygulanmaktadır. Eğitim-öğretim hizmet ve yatırımlarını arttırmak için vergi politikaları etkili bir araç olarak kullanılırsa eğitim- öğretim hizmet, miktar ve kalitesi Türkiye'de artacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey does not have enough investment and infrastructure with adequate level and quality for teaching and training. Therefore, this research should answer such questions as what the role should government play as a provider of incentives, how the state must provide education programs and trainings and what the role of tax policy in this issue is. The subject of tax policy fostering teaching and training in Turkey is not adequately dealt with at an academic level. Investments in education and training and delivery of service are extremely important for human capital development. As tax policy increases the quantity and quality of these activities, the extent of economic growth, quality of life and competitiveness will increase in Turkey. Considering the current situation and practise in Turkey, this study aims to contribute to determine the ideal tax policy. As long as serving this purpose, the study can help working practitioners and public administrators. In this study the method of comparison of various sample countries was used. Incentives given to education in various countries and Turkey were examined. Turkey do not have an adequate level of services and investments in education and training, that is why it is required for public sector to take an encouraging role as producer. Tax policies can be used as an effective tool to increase investments in education and training services. Rather than being used with other political means, tax incentives are used solely. They are applied without plan and for short-term perspectives. The quantity and quality of education and training services in Turkey will increase if tax policies are used as an effective tool in order to increase the level of service and investment made in education and training.