Tarih öğretmenlerinin yapılandırmacı öğretmen nitelikleri açısından değerlendirilmesi: Öğrenci görüşleri
History teachers' evaluation of constructivist teachers qualifications: Student feedback
- Tez No: 321929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bayburt ilinde görev yapan tarih öğretmenlerinin yapılandırmacı öğretmen nitelikleri hakkında öğrenci görüşlerini ortaya koymaktır. Çalışmanın evreni Bayburt ilindeki orta öğretim kurumlarında öğrenimleri gören lise öğrencileri oluştururken, araştırmanın örneklemini rastgele seçilmiş lise öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde basit rastgele örneklem yöntemi kullanılmıştır.Çalışmada veri toplama aracı olarak kapalı uçlu sorulardan oluşan anket kullanılmıştır. Anket beş bölümden oluşmaktadır. Anket sorularının cevapları Beşli Likert ölçeğiyle aranmıştır. Anket çalışmasına tarih derslerine devam eden 170 lise öğrencisi katılmıştır. Anket çalışmasını yapmadan önce on öğrenciye uygulanan pilot çalışması ile gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Bu veri toplama aracıyla elde edilen verilerin analizi aşamasında frekans ve yüzde kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin ışığı altında, yapılandırmacı anlayışa uygun yöntem ve tekniklerin öğretmenler tarafından uygulanmadığı, etkinlik ve proje ödevlerinin verilmediği görülmüştür. Buna ek olarak yapılandırmacı yaklaşıma uygun ölçme ve değerlendirmede bazı sorunlar yaşandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of students about constructive teachers qualities of history teachers in Bayburt. While the scope of the study is all the high school students in Bayburt, the exemplar of the study the high school students chosen at random. The simple, random met had of exempler was used to select the exemplar.In the study, the questionnaire which is formed of closed ending questions is used as a whicle to gain data. The questionnaire is formed of five parts. The answers of the questionnaires questions are searced with five likert scale. 170 high students who get history lessons, take part in the questionnaire. Before the questionnaire, some necessary, corretion was made with a preliminary study applied to ten students. Frequency and percentage are used in order to analyse the data obtained with questionnaire. As a result of the search, it is shown that methods and techniques which are approprote to the constructive approach, are not applied an activities and proje Works are not given. In addition to this, it seems that there are some problems in construction evaluation process.