Kaynaklarına göre enerji tüketiminin ekonomik büyümeye etkileri
Effects of consumption of energy resources on economic growth
  1. Tez No: 321945
  2. Yazar: İSMAİL ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBARİZ HASANOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki hem toplam enerji tüketimine hem de farklı enerji kaynaklarının tüketimine göre incelenmiştir. Seçilen enerji kaynakları birincil enerji kaynaklarıdır. İncelenen ülkeler birincil enerji kaynaklarının tümünü uzun süredir kullanan ülkelerdir. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Kanada ve Japonya incelenmiştir. Ülke verilerinin öncelikle ADF ve PP birim kök testlerine göre durağanlıkları test edilmiştir. Durağanlık durumuna göre eşbütünleşme analizi yapılmıştır. Eşbütünleşme sonuçlarına göre iseVAR veya VEC modelleri oluşturulmuştur. Sonrasında Granger nedensellik analizi yapılmıştır. Analizin son aşamaları ise etki-tepki analizi ve varyans ayrıştırmasıdır. Çalışmada enerji kaynaklarının tüketimi modelde kullanılırken diğer enerji kaynaklarının tüketiminin de modele katılması gerekliliği düşünülmüştür. Böylece dışlanan değişken sapmasına engel olmaya çalışılması nedeniyle literatürdeki diğer çalışmalardan farklılık göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre ülkeler için enerji tüketimi ve büyüme arasındaki ilişkiye dayanarak enerji politikalarının belirlenmesine yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.Anahtar Sözcükler Enerji tüketimi, Büyüme, Enerji kaynakları, Gelişmiş ülkeler
Özet (Çeviri)
In this study energy consumption and economic growth relationship was examined not only for consumption of total energy but also for consumption of different energy resources. The energy resources chosen are primary resources. The countries examined have been used these energy resources for a long time span. For this purpose United States of America, England, France, Canada and Japan were chosen. First, series tested for unit root by ADF and PP unit root tests. Then cointegration tests were employed to analyse whether there is a long term relationship between series. According to cointegration test results VAR or VEC model was set up. Granger causality test was used to determine causality between energy consumption and economic growth. The last stage of analysis includes impulse-response and varinace decomposition. When consumption of an energy resource was used, total of other energy resources consumption was used in the model. Thus, it is attempted to avoid omitted variable bias. Depending on this contribution, it can be asserted that this study is original in literature. Some policy suggestions were made for countries according to results obtained from the analysis.Key WordsEnergy consumption, Economic growth, Energy resources, Developed countries