Benelüks ülkeleri ve Türkiye örneğinde yenilenebilir enerjinin ekonomik büyümeye etkisi
The impact of renewable energy sources on economic growth in the case of the Benelux countries and Turkey
  1. Tez No: 867770
  2. Yazar: SUSAN SHIRINOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Enerji, ulusların ekonomik büyüme hedeflerini gerçekleştirmeleri için temel bir ön koşul olarak durmaktadır. Artan küresel nüfus ve hızlı teknolojik ilerleme, giderek artan bir enerji talebine katkıda bulunmaktadır. Çoğu ülke, artan enerji ihtiyaçlarını öncelikle fosil yakıt kaynakları yoluyla karşılamaktadır. Bu fosil yakıt rezervuarları coğrafi olarak yoğunlaşmıştır ve bu da enerji eksikliği olan ulusların yabancı enerji kaynaklarına bağımlı hale gelmesine neden olmaktadır. Ek olarak, fosil yakıtların doğası gereği sonludur; yandığında, çevre kirliliğine katkıda bulunan karbondioksit salmaktadırlar. Kaynakların nihai olarak tükenmesi ve çevresel bozulmaya ilişkin endişeler, ülkeleri alternatif seçenekleri araştırmaya sevk etmiştir. Sonuç olarak, ülkeler, CO2 emisyonlarını azaltmak, ekolojik etkileri azaltmak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerel olarak mevcut olan yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanmışlardır. Bu çalışmada, 1990'dan 2022'ye kadar Benelüks ülkeleri ve Türkiye`de yenilenebilir enerjinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) üzerindeki etkileri incelenmektedir. Yenilenebilir enerji tüketiminin genel enerji tüketimine oranı da dahil olmak üzere CO2 emisyonları ve enflasyon gibi değişkenler de dikkate alınmıştır. Çalışmanın bulguları, yenilenebilir enerji kullanımının ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Benelüks ülkeleri ve Türkiye üzerinde yapılan analizden elde edilen bulgulara göre, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımındaki %1'lik artışın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'da (GSYİH) %0,62'lik bir büyümeye yol açtığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy stands as a basic prerequisite for nations to achieve their economic growth goals. A growing global population and rapid technological progress contribute to an ever-increasing energy demand. Most countries meet their growing energy needs primarily through fossil fuel sources. These fossil fuel reservoirs are geographically concentrated, causing energy-deficient nations to become dependent on foreign energy sources. Additionally, fossil fuels are finite in nature; When burned, they release carbon dioxide, which contributes to environmental pollution. The eventual depletion of resources and concerns about environmental degradation have prompted countries to explore alternative options. As a result, countries have focused on locally available renewable energy sources to reduce CO2 emissions, reduce ecological impacts, and reduce foreign dependency on energy. In this study, the effects of renewable energy on the Gross Domestic Product (GDP) in Benelux countries and Turkey from 1990 to 2022 are examined. Variables such as CO2 emissions and inflation are also considered, including the ratio of renewable energy consumption to overall energy consumption. The findings of the study show that the use of renewable energy has a positive effect on economic growth. According to the findings obtained from the analysis made on Benelux countries and Turkey, it has been shown that a 1% increase in the use of renewable energy sources leads to a 0.62% growth in the Gross Domestic Product (GDP).