Denk olmayan gruplarda ortak madde deseni kullanılarak madde tepki kuramına dayalı eşitleme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of IRT equating methods using the common-item nonequivalent groups design
- Tez No: 321947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmada farklı koşullara (örneklem büyüklüğü, yetenek dağılımı, test uzunluğu ve model türü) göre türetilen test formlarını madde tepki kuramına dayalı kestirim yöntemlerini (ortalama-ortalama, ortalama-standart sapma ve Stocking-Lord) kullanarak eşitlemek ve bu yöntemlerden elde edilen sonuçları karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bununla birlikte araştırmada hangi koşullarda hangi yöntemin daha iyi sonuç verdiği de araştırılmıştır. Araştırma iki ve üç parametreli lojistik modele uyumlu iki kategorili simülatif veriler kullanılarak yürütülmüştür. Bu araştırmada iki test formunu eşitleyebilmek için ?denk olmayan gruplarda ortak madde/test (NEAT) deseni? kullanılmıştır. Verilerin türetilmesinde WINGEN3 programından yararlanılmış ve araştırmada kullanılan 36 koşulun her biri için 50 tekrar yapılmıştır. Madde ve yetenek parametrelerinin kestirilmesi PARSCALE 4.1 ile ayrı kalibrasyon için test eşitleme ve ölçekleme IRTEQ ile yapılmıştır. Araştırmada madde ve yetenek parametreleri expected a posteriori (EAP) ile kestirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar, eşitleme yanlılığı (BIAS) ve eşitleme hatası (RMSE) ölçütlerine göre değerlendirilmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, koşullar genel olarak değerlendirildiğinde en iyi eşitlemelerin 3000 kişilik örneklemler, 80 maddelik testler, benzer yetenek dağılımına sahip gruplar, 2PLM ve SL yöntemi kullanılarak elde edilebileceği ifade edilebilir. Ayrıca araştırmada ele alınan koşullar doğrultusunda, büyük örneklemler ile daha uzun testler kullanıldığında ve benzer yetenek dağılımına sahip gruplarda yöntemlerin daha az hatalı ve yanlı olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to equate the test forms which were constructed in different conditions (sample size, ability distribution, length of test and model type) through scaling methods based on item response theory (mean-mean, mean-sigma and Stocking Lord) and to compare the results obtained from these methods. In addition, it was also investigated that which method gave better results under different conditions. The research was conducted with using dichotomous simulated data which was consistent with two and three parameter logistic model. In order to equate two test forms the common-item nonequivalent groups was used in this research. WINGEN3 program was utilized for data generation and 50 replication were done for 36 different condition used in this research. PARSCALE 4.1 was utilized for the prediction of item and ability parameters and IRTEQ was utilized for test equating and scaling in separate calibration. Item and ability parameters were predicted through expected a posteriori (EAP) in this research. The results obtained from this simulation study were evaluated based on equating bias (BIAS) and equating error (RMSE) criterions.The results revealed that, when the conditions evaluated generally, the best equating occurred in 3000-subjects samples, 80-item tests, groups have similar ability distribution, using 2PLM and SL methods. Moreover, the results indicated that methods had less biased and less equating errors when large sample sizes together with long tests were used in groups which had similar ability distributions under the conditions considered in this research.