Türkiye'de yenilikçi girişimcilerin sosyo-ekonomik durumları üzerine sosyolojik bir araştırma: Teknoloji geliştirme bölgeleri örneği
Sociological research on socio-economic status of innovative entrepreneurs in Turkey: Technology development zone case
- Tez No: 321949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT GELEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmada Türkiye'de Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren girişimcilerin sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri ile işletmelerin ekonomik yapıları anket ve mülakat teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu özelliklerden yola çıkarak hızlı büyüyen ve büyümeyen işletmeler karşılaştırılmıştır. Girişimcilerin başarılarıyla ilişkili sosyal ve ekonomik faktörler tespit edilmiştir. Girişimcilerin işe başlama süreçlerinde ve başarılarında; ekonomik ve politik etkenlerin yanı sıra aile yapıları, aldıkları eğitim, içinde yaşadıkları sosyo-kültürel ortam, girişimcilerin deneyimleri, işletme dönemi faaliyetleri ve kullanabilecekleri sosyal sermaye düzeyleri etkilidir.Çalışma kapsamında yenilikçi girişimciliğin geliştirilmesi için; girişimcilerin seçimi ve eğitimine, üniversitelerin imkânlarının genişletilmesine, kamu desteklerinin etkinleştirilmesi ile sosyal hayatın her alanında beşeri ve sosyal sermayenin geliştirilmesine yönelik strateji ve politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the socio-economic and cultural characteristics of entrepreneurs operating in the Technology Development Zones in Turkey, and economic structures of their businesses were analyzed using the questionnaire and interview techniques. High growing and stagnant businesses were compared based on these features. Social and economic factors associated with the achievements of entrepreneurs have been identified. For start-up processes and achievements of entrepreneurs, their family structures, education, socio-cultural environment, experiences, business period activities and potential level of social capital that they can benefit are effective besides economic and political factors.Within the scope of study, strategy and policy recommendations have been developed in the areas of selection and training of entrepreneurs, expansion of facilities of universities, strengthening public sector support mechanisms and improving the human and social capital in all aspects of social life; for improving entrepreneurship in Turkey.