Yeni dünya düzenine 'beyaz yaka' üzerinden resimsel bakış
Painterly overview on the new world order via white collar
  1. Tez No: 321950
  2. Yazar: FULYA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada postmodern durumun ekonomi ve siyaset alanındaki etkileri altındaki günümüz insanı, kol gücünden çok kafa gücü ile yürütülen işlerde çalışanlar için kullanılan, belli bir sosyal sınıfa özgü bir tanım olan ?Beyaz Yaka? ile simgelenerek ve aynı postmodern durumun sanattaki ifadesi ile yorumlanarak, sosyal bir gözlem yapılmakta ve yirminci yüzyılın son çeyreğinden bu güne yakın geçmiş sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this report, by symbolizing today's human who is under the economic and political effects of the postmodern situation as“White Collared Individuals”; which is an expression used for a certain social class to describe individuals who work in the areas in which they benefit from mental power rather than muscle power; and providing a postmodern artistic interpretation of the same postmodernist situation, a social observation is being made and the recent past, starting from the last quarter of the 20th century is being questioned.