Türkiye'de sağlık haberciliğinin tarihsel gelişimi ve Hürriyet gazetesi örneği
Historical progress of health journalism in Turkey and the example of Hürriyet newspaper
  1. Tez No: 322026
  2. Yazar: PELİN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu çalışma sağlık haberciliğini tanımlayarak, ayrı bir uzmanlık alanı olarak basın tarihi içerisinde ortaya çıkışını ve tarihsel bağlam içerisindeki gelişimini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışmada öncelikle sağlık haberinin nitelikleri ele alınmakta,ardından sağlık haberciliğinin tarihsel gelişimi ekonomik ve toplumsal gelişmelerin yanında sağlık ve medya alanındaki gelişmelere de paralel olarak irdelenmektedir. Hürriyet gazetesi örneğinde sağlık haberciliğinin tarihsel gelişiminin incelenmesi ise çalışmanın uygulama boyutunu oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular sağlık haberciliğinin ilk uygulamalarının 1830'lu yıllara dek uzandığını ancak sağlık haberlerinin yaygın gazetelerde daha yoğun yer almasının 1990'lı yıllarda gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Alanda uzmanlaşmaya dönük ilk adımların atıldığı ve sağlık habercilerinin örgütlendiği 1990'lı yılları, sağlık haberciliğinde ticarileşmenin etkilerinin hissedildiği 2000'ler izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define health journalism and present it's emergenge as a seperate area of expertise in press history as well as it's progress in historical context. To this end the study first handles the qualities of a health news piece, then examines the historical progress of health journalism in light of economical and social developments as well as developments in healthcare system and media. The examination of health journalism's historical progress in the example of Hürriyet newspaper constitutes the empirical aspect of this study. The data acquired from the study shows that the first examples of health journalism reaches back to 1830's but more frequent appeareance of health news in national newspapers happened in 1990's. 1990's when the first steps towards field specialization and organization of health journalists under an association were taken, was followed by 2000's when commercialization effects of health journalism was felt.