Gençlik kültürünün yeniden üretilmesi sürecinde popüler gençlik ve müzik dergilerinin dönemsel perspektiften incelenmesi: Hey ve Blue Jean dergileri örneği
The analyse of youth and popular music magazines in the reproduction process of youth culture: The case of Hey and Blue Jean magazines
- Tez No: 322030
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
İnsanoğlunun tarih sahnesinde göründüğünden beri gereksinimlerini karşılayan teknolojinin üretim araç ve biçimlerinin gelişmesi ve değişmesi ile birlikte toplumsal yaşamı oluşturan kültürel öğeler de değişmeye başlamıştır. Başka bir açıdan da ekonomiyi içinde barındıran alt yapının değişimine bağlı olarak toplumsal ilişkiler bütününü oluşturan üst yapı da değişerek toplumsal kurumların değişim ve dönüşümü gerçekleşmiştir.Bu değişimler Türkiye'yi de kendi tarihsel sürecinde etkilemiş ve buna paralel olarak oluşturduğu, güncellediği değerler sistemi üzerinden toplumsal kurumlarını oluşturmuştur. 1980 yılı Türkiye için önemli bir dönem olarak görülmüş ve değişimin açıklanmasında bir dönüm noktası olarak kabul edilmiştir. Ekonomik yapılanmanın değişmesi siyasal, toplumsal ve kültürel değerler sistemini de etkilemiştir. Bu süreçte kitle iletişim araçları hem üzerinde anlaşma sağlanan değerleri topluma yayma hem de yeni değerlerin toplum üyeleri tarafından benimsenmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Bu bakış açısından yola çıkarak, bu çalışma Türkiye'de yayınlanan ve dönemleri açısından önemli bir misyona sahip Hey ve Blue Jean gençlik ve müzik dergilerinde ilgili süreçlerin nasıl yansıdığını ortaya çıkarmaktır.Bir durum saptaması olan bu çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veriler 1971 - 1980 yılları arasında yayınlanan 50 adet Hey dergisi ile 2000 ? 2009 yılları arasında yayınlanan 30 adet Blue Jean dergisinden elde edilmiştir. Bu çerçevede araştırmada elde edilen sonuçlar, dergilerin yer aldığı iki dönemde de kendi değerler sistemi içinde kurgulanan ya da yaratılan bir gençlik tipi üzerinden, gençlik alt kültürlerinin oluşturulma sürecinin detaylı betimlemesi üzerinde birleşmiştir. Bu bağlamda Hey dergisi gençliği mekanik dayanışmanın hakim olduğu toplumsal bir yapı içinde yer alırken, Blue Jean dergisi gençliği organik dayanışmanın hakim olduğu toplumsal bir yapı içinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Mankind has developed the technology in order to meet the needs since appears the stage of history. Cultural values that form social life also began to change depending on the forms of growing and changing production tools of the technology. In other words, the superstructure that constitute whole of social relations has changed with changes in the infrastructure based on economics.Turkey has also been influenced by these changes in its historical process, and in parallel, in line with changes in the system of values, has established the social institutions. The year 1980 was seen as an important period of Turkey and considered to be a turning point for explanation of the change. The changes in the economic structure have caused a significant impact on political, social and cultural values systems. In this process, mass media play an important role in the dissemination and adoption of values in society. Based on this point of view, the purpose of this study is to describe how these processes are reflected by Hey and Blue Jean magazines that are seen as important youth and music magazines in terms of periods in Turkey.This thesis was a descriptive research study. The researcher used a content analysis method. The data were collected from 50 issues of Hey magazine were published between 1971 ? 1980 and 30 issues of Blue Jean magazine were published between 2000 ? 2009. The researcher concluded that each magazine has created a youth type and youth subculture in their own values systems. In this context, while the youth of Hey magazine have involved in a social structure was dominated by mechanical solidarty, the youth of Blue Jean magazine have involved in a social structure dominated by organic solidarty.