Hicrî Dîvânı: İnceleme-tahlîl-metin-dizin
Hicrî Dîvâni: Analysis-examination-text-index
- Tez No: 322079
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Hicrî Dîvânı (İnceleme-Tahlîl-Metin-Dizin) adlı bu çalışmada Dîvan Edebiyatının şüphesiz en velûd dönemi olan 16. asır şâiri Hicrî (ö. 1556)'nin Dîvânı titizlikle incelenerek eserin transkripsiyonlu metni ortaya konulmuştur. Şâirin hayatına ve sanatına dair tezkire ve şiir mecmularında yer alan bilgiler toparlanmış ve bu bilgiler ışığında edebî kişiliği değerlendirilmeye çalışılmıştır.Şairin hayal dünyasını tespit etmek amacıyla eser baştan sona dikkatle incelenerek tahlil edilmiştir.Konuyla ilgili yapılacak araştırmalarda kolaylık sağlamak için çalışmanın sonuna kavramlar dizini eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study called The Divân of Hicrî (Analysis-Examination-Text-Index), by analyzing carefully his Divân, the most important work of Hicri (d. 1556) who lived in the 16th century, which is undoubtedly the most fruitful period of Divân Literature, the critical text of the work is presented. The information which is present in some biographies and some poetry books about the life and the art of the poet is gathered together, and in the light of that information, the literary entity of the poet is tried to be evaluated.For the purpose of finding out the imaginary world of the poet, the study is examined by analyzing carefully from beginning to end.For providing ease in the studies to be done about the topic, a consepts index is attached at the end of the study.