Mecmü'a-i Neza'ir (vr. 50b-100a) (Hasan Hüsnü Paşa no: 1031) inceleme-tenkitli metin
Mecmü'a-i Nezair: The critical text of (vr. 50b-100a) (Hasan Hüsnü Paşa no:1031) sheets
- Tez No: 322087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZÜLFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Mecmü`a-i Neza'ir (vr. 50b-100a) (Hasan Hüsnü Paşa No:1031) İnceleme- Tenkitli Metin adını taşıyan bu çalışmada, on altıncı yüzyılın sonları ve on yedinci yüzyılın başlarında derlendiği tahmin edilen nazire mecmuasının tenkitli metni hazırlanmış ve bu metin esas alınarak eser üzerinde şekil ve muhteva incelemesi gerçekleşmiştir.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde eser şekil, muhteva bakımından tetkik edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise eserin tenkitli metni ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study named ?Mecm?`a-i Ne???ir: The Critical Text of (vr. 50b-100a) (Hasan Hüsnü Paşa No:1031) Sheets?, the critical text of nazeerah macmuas which are presumed to have been collected in late sixteenth and early seventeenth centuries is provided and based on this text, the form and the content of the macmuah has been analyzed.The study consists of two parts: In the first part, the macmuah has been analyzed in the aspects of form, literary language, and style. In the second part, the critical text of the macmuah has been studied on and provided.