Türkiye'de röportaj geleneği bağlamında Yaşar Kemal'in röportajları üzerinden nitel bir değerlendirme
Qualitative evaluation through Yaşar Kemal's reportages in relation to the reportage tradition in Turkey
  1. Tez No: 322104
  2. Yazar: F. DAMLA KAYAYERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki röportaj geleneği bağlamında Yaşar Kemal'in röportajları üzerinden nitel bir değerlendirme amaçlanmaktadır. Ayrıca bu araştırma, Türkiye'deki çağdaş röportajın kurucusu olan Yaşar Kemal'in, 1950-1960'li yıllarda röportajın altın çağını yakaladığı dönemlerden günümüze kadar ulaşan röportajın; geçmişine, geleceğine ve röportaj yazarının nelere dikkat etmesi gerektiğine mercek tutmaktadır. Yaşar Kemal'in röportajlarından örnekler sunularak; röportajın nasıl yazıldığı ve tarzı inceleme alanına girmekte, röportaj kavramı ve röportaj yazarlığı çerçevesinde yapılan araştırma sonucunda yorumlama sayesinde röportaj geleneğine bir katkı sunmak amaçtır. Bu çalışma, röportajın günümüzden geleceğine dair yeni bir bakış açısı geliştirmeyi hedeflemektedir. Son olarak günümüzde yürütülen tartışmalara yeni bir bakış açısı geliştirmeyi denemektedir.
Özet (Çeviri)
TThis work provides a qualitative evaluation through Yaşar Kemal's reportages in relation to the reportage tradition in Turkey. It also focuses on the history and progress of literary reporting starting from its golden years of 1950?s to 1960?s as Yaşar Kemal the founder of modern reporting in Turkey approached it, to recent examples of reportage as to every aspect a reportage author should take to consideration during writing a reportage. Yaşar Kemal?s literary reportage style is studied through examples from his writings. Furthermore this work is aiming to carefully examine his style to shed a light on reportage ? as a tradition ? through authors? interpretation. While doing that, this work intends to develop a new viewpoint from today?s literary reportage writing to the times to come. Lastly it tries to enlighten a different point of view to today?s conflicts on literary reportage.