Modern cemaatleşmeler ve Türkiye örneği
Modern communities and the example of Turkey
  1. Tez No: 322103
  2. Yazar: REYHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. RIDVAN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
?Modern Cemaatleşmeler ve Türkiye Örneği? adlı bu tez, Türkiye'de laik kesim ile İslami kesim arasındaki kutuplaşmadan yola çıkarak, modern ve post-modern dönemde cemaatleşme ihtimallerini incelemek üzere yazılmıştır. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde cemaat kavramı üzerine bir tartışma yapılacaktır. Bu bölüm ile amaçlanan geleneksele ait olduğu söylenen ?cemaat? kavramının modern ve post-modern dönemlerde var olup olamayacağının incelenmesidir. Geleneksele ait olduğu iddia edilen ?cemaat? bugünün toplumlarında var mıdır? Olmasının ya da olamamasının nedenleri nedir? İkinci bölümde; Türkiye'deki laik/anti-laik kutuplaşması başlangıcından itibaren ele alınarak, bu kutuplaşma ilişkisinin analizi yapılacaktır. Bu bölümde ilk olarak modernleşmenin Türkiye'de ne olarak algılandığı üzerinde durulması planlanmıştır. İkinci bölüm 28 Şubat sürecinden hemen sonrası da dahil olmak üzere yaklaşık yetmiş yıllık bir süreç ele alınacaktır. Burada hem tarihse süreçten kaynaklanan sorunlar, hem kavramsal bakış farklılıklarından yaşanan yanlış algılamalar, hem de yaşanan somut olaylar ile kesimlerin nasıl iki cemaate dönüştüğü sorgulanacaktır. Üçüncü ve son kısımda ise; 1998-2009 yılları arasına kadar yaşanan süreç, olaylar ve AKP iktidarı boyunca yaşanan olaylardan örnekler verilecektir. Bu bölümde de amaç; toplumsal, siyasal ve kültürel olarak yaşananların kesimler üzerinde nasıl birer cemaat tepkisine dönüştüğünün anlaşılmasıdır. Sonuç kısmında ise; tez boyunca açıklanmaya çalışılan cemaat kavramı yüzyüze olmamasına rağmen; (post)modern bir toplumda da olabilir mi? Türkiye'de yaşanan bu kamplaşma kesimler için birer cemaat ilişkisine mi dönüşmüştür? Bunların toplu bir değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the modern communities in Turkey are discussed and analyzed. The question of this thesis is ?Is it possible to see the communities which generally figured in the traditional socities, in the modern and post-modern societies too?? According to this question I tried to analyze the polarization of Turkey between laic/secular group and İslamic group. This thesis, which name is ?Modern Communities and The Example of Turkey?, formed three sections. During the first section the concept of community and the meaning of community in Turkey are discussed. The discussion formed according to the meaning of modernization in Turkey. The second section formed till the 1998 in Turkey and this section included seventy years of Turkey. In this section the problems which came from historical causes, the differences of the conceptual views and the tangible events are discussed. I tried to analyze how the nation turned into communities. The third and last section is discussed the period of government of the Justice and Development Party (JDP) and gave some examples which caused the polarization and caused the communities in Turkey. This section analyzed the events which formed according to social, cultural and political developments between 1998-2009 and how divided into two big communities the Turkish society. In the conclusion section tried to answer the question of this thesis which is about how the communities formed in (post)modern socities without face-to-face relations among the people.