Anonim şirket birleşmelerinde ortaklık paylarının ve ortaklık haklarının incelenmesi davası
Action for the reviewing of equity and membership rights in joint stock company mergers
  1. Tez No: 322110
  2. Yazar: YURDAL ÖZATLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Küresel ticaretin gelişmesiyle birlikte teşebbüsler, çeşitli ekonomik pazarlarda rekabet edebilmek adına birbirleriyle işbirliği içine girmektedirler. Bu çerçevede özellikle sermaye şirketleri bakımından ?Birleşmeler? en sık karşılaşılan iktisadi bütünleşme yöntemlerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Yeniden yapılandırma modellerinden de biri olan şirket birleşmeleri, şirket ortaklarının bir araya gelerek malvarlıksal bütünlük oluşturmak ve bu sayede piyasada rekabet gücünü arttırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir Fakat bu model aynı zamanda pay sahiplerinin ortaklık payları ve ortaklık haklarının zarar görmesine yönelik bazı olumsuz sonuçları da içerebilmektedir. Bu sebeple, birleşme sonucu pay sahiplerinin ortaya çıkabilecek olası zararlarını önleyebilmek adına, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 191. maddesiyle ?Ortaklık Payı ve Ortaklık Haklarının İncelenmesi? hükmü getirilmiştir. Tezimizin içeriği de bu madde doğrultusunda açılabilecek dava ile ilintilidir. Tezimizde, gerek İsviçre Hukuku ve gerekse de Türk Hukuku'nda birleşme sonucu ortaklara ilk kez tanınan ortaklık payı ve ortaklık haklarının incelenmesi davasının, tüm hukuki boyutlarıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda davanın esasında, özellikle pay sahiplerinin ortaklık payı ve ortaklık hakları ile davada ileri sürülebileceği taleplerin içeriği ele alınacak ve ardından davanın Türk Usul Hukuku çerçevesinde detaylarına girilecektir.
Özet (Çeviri)
With the development of the global trade, enterprises conspire with each other for the sake of compete in various economic markets. In this context, ?mergers? are emerging as one of the most common economic integration methods particularly in terms of capital companies. As one of the restructuring models, mergers are carried out for the purpose of create asset integrity by coming together of company members and thus enhance the competitiveness of the market. However, at the same time this model may has some negative consequences in terms of the shareholders by damaging their equity and membership rights. For this reason, after the merger on behalf of to prevent the shareholders? potential damage, the clause of“Review of the Equity and membership Rights”has been issued by article 191 in the new Turkish Commercial Code. Therefore the content of our dissertation is related with the proceeding which can be opened in accordance with this Article. In our dissertation, it is aimed to analyze all the legal scopes of the case about review of equity and membership rights after merger which is recognized for the first time both in Swiss and Turkish Law. Accordingly, in gist of the action part, especially the content of the claims will be taken up and later the action will be detailed within the frame of Turkish Law of Procedure.