Cinema: Aesthetics of time
Sinema: Zaman estetiği
- Tez No: 322130
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KAAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez sinemayı estetik bağlamda şu soru ile analiz edecek: Sinema sanatı içinde güzel nasıl yaratılmıştır? Alman filozof Immanuel Kant'ın (1724 ? 1804) estetik yargı teorisi bu analizdeki aksiyom olacak. Fakat, Kant'dan bağımsız olarak estetik yargının objenin kaynağıyla direk ilişki içinde olduğunu savunacağım. Bu nedenle sinemanın estetiğini tanımlamak için sinema konusuna, ontolojik açıdan yaklaşacağım. Sinemanın estetiğini anlamak ve güzelin bunun içinde nasıl yaratıldığını keşfetmek için sinemanın kaynağını araştıracağım. Bunu bulmak için de, sinematografik-imge sinema sanatındaki en küçük birim olduğundan ve kaynağın bu en küçük birimde belirgin olacağından, sinematografik-imgenin keşfi ve ontik ilkesi yoluyla sinematografik-imgenin kaynağını araştıracağım. Bu kaynağın zaman olduğu ortaya çıkacak ve insan aklına bağlantısı bakımından zaman kavramını inceleyeceğım. İnceleme sonunda, sinemanın kaynağındaki zaman kavramının Henri-Louis Bergson'un (1859 ? 1941) süre kavramı olduğu anlaşılacak. Ardından sinemaya tekrar döneceğim ve sinematografik-imgeyi bir kez daha, doğası ve yapısı bakımından analiz edeceğim. Ayrıca sinematrografik-imge ile sinema arasındaki bağlantıyı farklı sinematik eğilimlerle anlamaya çalışacağım. Bu son bölüme öncülük edecek ve burda sinematik estetiği açıklayacağım. Sonuç olarak da bu tez şunu önerecek, sinemadaki estetik; zaman estetiğidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation will analyze cinema in the context of aesthetics by simply asking the question: How is beautiful created in the work of the art of cinema? German philosopher Immanuel Kant?s theory of aesthetic judgment will be the axiom to explore this. However, independently of Kant, I will argue that aesthetic judgment is in direct relation to the origin of the object. Therefore I will follow an ontological approach to the subject of cinema to define its aesthetics. In order to understand its aesthetics and to discover how beautiful is created in it, I will search for the origin of cinema. Since cinematographic-image is the smallest unit of the work of the art of cinema and the origin will be evident in it, through its invention and ontic principle I will investigate the origin of cinematographic-image to find out the origin of cinema. This will expose, as time and I will inquire the concept of time, in regard to its relation to human mind. The kind of time concept that is in the origin of cinema will disclose as Henri-Louis Bergson?s concept of duration. Then I will turn back to cinema and analyze cinematographic-image once more through its nature and structure. I will also try to understand the relation of cinematographic-image and cinema through different cinematic impulses. This will lead to the last chapter, where I will elucidate the aesthetics of cinema. As the conclusion this dissertation will propose that the aesthetics in cinema is the aesthetics of time.