Weimar sinemasında korkunun estetiği
The aesthetics of horror in Weimar cinema
  1. Tez No: 574905
  2. Yazar: SERTAÇ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH SUAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
En kuvvetli insani duygulardan biri olan korku, geçmişten günümüze kültürün tüm alanlarında görünür olmuştur. İnsanlık tarihi boyunca korkunun, zaman, mekan ve onu deneyimleyen insan/toplum ile bağlantılı olarak farklılaştığı söylenebilir. Bu açıdan en keskin kırılmalardan biri de modernleşme sürecinde yaşanmıştır. Modern çağın sanatı olan sinema, modernliğin bireyde ve toplumda yarattığı korkuların görünür olduğu en çağdaş eserleri üretmiş, özellikle de Birinci Dünya Savaşı sonrası Weimar Cumhuriyeti Almanyası'nda sinema sanatı ve korku estetiğinin kesiştiği özgün bir dönem ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, bu dönemde üretilen filmlerin korku estetiği perspektifinden bir analizini yapmak, böylece modernlik, modernizm ve korku arasındaki ilişkilerin sinema sanatındaki izdüşümlerini keşfetmektir. Sinemasal bir korku estetiğinin ana hatlarının çizilmesi adına gotik, ucube, yüce, dehşet, fantastik, kötü ve tekinsiz gibi estetik kategoriler üzerinden ilerleyen çözümleme sonucunda ele alınan filmlerin ifade ettikleri, hem üslupsal / biçemsel hem de anlatısal / içeriksel açılardan bir bütün olarak incelenecek ve Weimar Sinemasında korkunun estetiğine dair tarihsel, toplumsal, kültürel açıdan bütünlüklü bir yoruma gidilecektir.
Özet (Çeviri)
Fear, one of the most powerful human emotions, has been expressed in various forms in all works of art from past to present. Throughout the history of humanity, it can be said that fear corresponds to different fields in different ages in relation to time, space and the human / society experiencing it. In this respect, one of the sharpest breaks was experienced in the modernization process. Cinema, which is the art of the modern era, produced the most contemporary works in which the horrors evoked by modernity are visible, especially in the Weimar Germany after the First World War, a unique period emerged in Berlin where the art of cinema and the aesthetics of horror intersect. The purpose of this study is to make an analysis from the perspective of the aesthetics of horror of German films produced in this period, thus exploring the projections of the relations between modernity, modernism and horror in the art of cinema. In the name of drawing the outline of a cinematic horror aesthetics, as a result of the analysis proceeding over the aesthetic categories such as gothic, monster, sublime, terror, fantastic, evil and uncanny and the films are examined in terms of both stylistic / formal and narrative / contextual aspects, a historical, social, cultural interpretation of the aesthetics of horror was made in Weimar Cinema.