Comparison of Modern Turkish and Modern Greek Literature with psychoanalytic approaches: Mother ? daughter relationship and the maternal image in Sevim Burak and Margarita Karapanou's works
Psikanalitik yaklaşımla Çağdaş Türk Edebiyatı ve Çağdaş Yunan Edebiyatı karşılaştırması: Sevim Burak ve Margarita Karapanou?nun çalısmalarında anne ? kız ilişkisi ve anne figürü
- Tez No: 322137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu calışmanın amacı Sevim Burak ve Margarita Karapanou'nun çalışmalarının analizinde psikanalitik bir yaklaşım kullanmaktır. Anne - kız ilişkisini ve bu ilişkinin yazarların calışmaları üzerindeki olası etkilerini tartışır. Bunun yanı sıra, annenin bir azınlık grubuna ait olduğu durumlarda ortaya çıkan kimlik meseleleri ve özellikle simbiyotik yaşam söz konusu olduğunda anneyle özdeşim kurma üzerinde odaklanır. Son olarak, doğru zamanda gerçekleşmediği takdirde, yazma sürecinin kimlik saptamayı nasıl kolaylaştırdığını belirtir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to use a psychoanalytic approach in analyzing the works of Margarita Karapanou and Sevim Burak. It discusses the mother-daughter relationship and the impact that this relationship may have had in these authors? writing. Furthermore, it focuses on identity issues when the mother belongs to a minority group and identification with the mother, especially when a symbiotic relationship is experienced. Finally, it indicates how the writing process facilitates identification, when not accomplished in proper time.