The making of Turkish nation: Political use of archaeology for the Nation-State building project during the Early Republican Era in Turkey
Türk milletinin inşası: Türkiye'de Erken Cumhuriyet Döneminde Ulus-Devlet inşa projesi için arkeolojinin politik bir mecra olarak kullanımı
  1. Tez No: 322136
  2. Yazar: BİHTER ESENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ERDEM KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Erken Cumhuriyet Dönemi, homojen bir ulus ile seküler ve modern bir Türk devletinin inşası için ciddi olarak organize edilmiş bir süreçtir. Bu süreç Cumhuriyetçi reformcular tarafından desteklenen Türk milliyetçiliğinin yükselişinden de beslenmiştir. Modern Türk milletinin temeli `muasır medeniyetler zirvesine çıkılması' amaçlanarak düzenlenmiştir. Yeni ulus devlet için, Türk milletinin yapım aşamasında yeni model olarak Batı medeniyetlerinin ulus devlet inşa süreci dikkate alınmıştır. Bu tez, Erken Cumhuriyet Dönemi ulus-devlet inşa proje sırasında Türk devletinin hizmetinde siyasi bir araç olarak arkeoloji kullanımını ele almaktadır. Bu nedenle, milliyetçi arkeoloji nedenleri ve sonuçları üzerinde durularak ele alınıp vurgulanmaktadır. Erken Cumhuriyet Dönemi'nde arkeolojinin politik olarak kullanımını anlamak için, birinci bölümde öncelikle millet ve milliyetçilik kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde Osmanlı İmparatorluğu'nun Batılılaşma süreci imparatorluktan ulus-devlete dönüşüm süreci üzerinde durularak ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Kemalist ideolojinin yeni bir kimlik inşa etmek için tarih yazımına pseudoarkeoloji ve pseudotarihsel olarak yaklaşımı, Erken Cumhuriyer Dönemi'nde yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni kurulumuş kurumlarının tutumu ve yayımladıkları yayınlar üzerinden, arkeolojinin Türk ulus-devleti inşa projesi açısından politik olarak kullanımını açıklamak için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Early Republican Era was a period containing an ambitiously organized process for the construction of a homogenous nation and a secular as well as a modern Turkish state. This process was nourished by the rise of Turkish nationalism emerging from the Republican reformers. The reformers? aim was to set up the fundamentals of the modern Turkish nation by ?reaching the level of the contemporary Western civilizations.? The process of the establishment of nation-states among the Western civilizations was seen as the model for a new nation state during the making of the Turkish nation. This thesis aims to survey the use of archaeology as a political tool in the service of the Turkish state during the nation-state building project in the Early Republican Era. Therefore, nationalist archaeology is taken as main concern with emphasis on its causes and results. In order to understand the political use of archaeology in the Early Republican Era, the concepts of nation and nationalism is regarded in the first chapter. The westernization process of the Ottoman Empire is surveyed with emphasis on the transformation from empire to nation-state in the second chapter. In the third chapter, pseudoarchaeology and pseudohistorical approach to history writing by Kemalist ideology to reconstruct a new identity is surveyed through publications and attitudes of the newly established institutions of the new Turkish Republic in order to explain the significance of the political use of archaeology for the Turkish nation-state building during the Early Republican Era.