Zonguldak ilinde ihracat yapan firmaların ihracatta karşılaştıkları sorunlar
The problems that are met in export for the companies exporting in Zonguldak
- Tez No: 322194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAMAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak İlinde ihracat yapan firmaların ne gibi ihracat sorunlarıyla karşılaştıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Türkiye İhracatçılar Meclisine ve Ticaret Sanayi Odasına kayıtlı olan 35 ihracatçı firma yetkilisi ile görüşülmüştür. Firmanın yetkilileri ile yüz yüze görüşme yoluyla yapılan çalışma sonucunda hazırlanan anket formu ile elde edilen veriler SPSS 15 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Frekans analiziyle anketi cevaplayanların demografik özellikleri incelenmiştir ve firmalar hakkında bilgiler edinilmiştir. Ankete katılanların %28,6'lık bir bölümünü bayanlar oluşturmaktadır. Anketi cevaplayanların %74,3'lük bir bölümü evlidir. Ankete katılan firmaların %48,6'lık bölümü Limited Şirketinden oluşmaktadır. Yapılan analizler sonucunda ihracat yapan firmaların ekonomik ve finansal sorunlar, taşıma, depolama ve dağıtım ile ilgili sorunlar, uluslararası rekabet koşulları ile ilgili sorunlar, üretim maliyetleri ile ilgili sorunlar, ihracatta vergi, resim ve harçla ilgili sorunlar, ve gümrük tarifeleri ile ilgili sorunlar büyük sorunlar yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda firmalarda ayrı bir ihracat departmanına sahip olup olmaması ile proaktif ve reaaktif ihracatçı olması arasında ilişkinin olduğunu görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it is subjected to define what kind of export problems come up for the company exporting in Zonguldak. It is interviewed with 35 exporter companies recorded in Turkey Exporters Assembly and Chamber of Commerce and Industry. Prepared questionnaire form?s data are analyzed with SPSS 15 statistical program as the results of the activity which is performed through face to face meetings with company?s executives. Demogratif features of the persons who answers the questions are examined with frequency analysis and the information related to the companies are given. 28,6 % part of participants of the persons attending the questionnaire activities is women. And even 74,3 % part of the answerer of the questionnaire is married. 48,6 % of the participants? companies is Limited Company. As the result of the analysis, it is defined that exporter companies live big problems in production costs, carrying, storing and distribution and international competition conditions.As the result of the activities, we see that there is a relevance regarding whether there is a exporter department in the companies and regarding being a proactive and reactive exporter.