Kuraklık stresine maruz kalan buğdayda (Triticum aestivum) genetik ve epigenetik değişiklikler üzerine putresinin etkisinin moleküler yöntemler ile belirlenmesi
Identification of effects of putrescine on genetical and epigenetical changes on wheat (Triticum aestivum) which is exposed to drought stress with molecular methods
  1. Tez No: 322558
  2. Yazar: ESRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLERAY AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda, Triticum aestivum cv. Karasu 90 çeşidine PEG6000 ve Putresinin birlikte verilerek bitki genomunda oluşturdukları genetiksel ve epigenetiksel etkiler RAPD ve CRED-RA teknikleri ile araştırılmıştır. Kuraklık stresine maruz kalan 3 farklı konsantrasyonda ki (-2,-4,-6 bar PEG6000) deney gruplarının RAPD profillerindeki DNA değişimleri, DNA hasarları ve mutasyonlar (örneğin, nokta mutasyonları ve kromozomal düzenlemeler) hakkında nitel bilgi vermiştir. Her bir konsantrasyonun genomik kalıp sabitesi (%GTS) hesaplanmış, PEG6000 uygulanan dozlarda genomik kararsızlık yüksek iken PEG6000 ile birlikte uygulanan putresin dozlarında genomik kararsızlığın oldukça azaldığı görülmüştür. Bununla birlikte, DNA metilasyonlarını tespit edebilmek için bitkilerdeki epigenetik mekanizmalardan olan CRED-RA yöntemi uygulanmıştır. Uygulama sonucunda tüm konsantrasyonların polimorfik yüzdesi hesaplanmıştır. PEG6000 uygulanan dozlarda DNA metilasyonu yüksek iken PEG6000 ile birlikte uygulanan putresin dozlarında metilasyonun indirgendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, genetical and epigenetical effects on the genome which is consisted by carrying out PEG6000 and putrescine together to Karasu 90 which is one of the genus of Triticum aestivum have been investigated with the methods of RAPD and CRED-RA. Each of three concentrations which is exposed to drought stress (-2,-4,-6 bar PEG6000), the band changes on RAPD profiles gave qualitative data about DNA alterations, DNA damages and mutations (point mutations and chromosomal rearrangements). Moreover, the effect of each of doses of drought stress on % GTS is evaluated and it is determined that genomic instability of doses which are carried out with PEG6000 increases. But it was observed that genomic instability mostly decreases in three doses of putrescine (0,01mM, 0,1mM, 1mM) which is carried out with PEG6000. In addition, it is observed that DNA methylation on the doses which are carried out with PEG6000.