Düşük sıcaklık stresine hassas bir bitkde (Phaseolu vulgaris) bazı eksojen solunum inhibitörlerinin uygulanmasıyla direnç artırımının araştırılması
Investigation of enhancement of cold resistance with some exsogenic respiration inhibitors on a cold sensitive plant (Phaseolus vulgaris)
- Tez No: 322559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ DUMLUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada üşüme sıcaklıklarına hassas olduğu bilinen fasulye bitkisine kontrollü şartlarda üşüme sıcaklığıyla birlikte KCN, CO, ANTİMİSİN A, NaF, NO, ABA, SA CaCl2 ve SHAM uygulamaları yapılmış, çoğunluğu bitkilerdeki alternative solunum yolunu aktive veya inhibe ettiği bilinen bu maddelerin belirtilen stres şartları altında total protein içeriğini, ayrıca bazı antioksidant enzim aktivitelerini (SOD, KAT ve POD) nasıl etkiledikleri ve stresin bitkide ne derece hasara yol açtığının bir indikatörü olarak kabul edilen MDA testi yapmak suretiyle de alternative solunum yolunun aktive veya inhibe edilmesiyle bitkideki stresin etkisini bir nebze de olsa azaltmanın mümkün olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.Yapılan analizler sonucunda, üşüme sıcaklığı nedeniyle bitkilerde gerek total protein içeriğinin, gerekse CAT ve POD enzim aktivitelerinin arttığı, SOD aktivitesinin ise azaldığı belirlenmiştir. Oysa söz konusu AOX aktivatörlerinin soğukla birlikte bitkilere uygulanması neticesinde, bu maddelerin genel olarak bazı konsantrasyonlarda CAT, POD ve SOD aktivitelerini düşürdüğü, bazı konsantrasyonlarda ise artırdığı tespit edilmiştir. Öte yandan yapılan MDA içeriği analizleri, düşük sıcaklığın fasülyede MDA içeriğini artırdığı, oysa AOX yolunu active ettiği bilinen bu maddelerin bu stress şartlarında uygulanması halinde bitkilerdeki MDA içeriğini hemen hemen tüm konsantrasyonlarda azaltıcı etki gösterdiği belirlenmiştir.Tüm bu bulgulardan hareketle, AOX aktivatörü (ETS inhibitörü) olarak bilinen bu kimyevi maddelerin düşük sıcaklık stresi altındaki bitkilere uygulanması halinde, bitkilerde düşük sıcaklığın yol açtığı oksidatif hasarların azaltılmasında ve düşük sıcaklığa dayanıklılıkta önemli bir oynayabileceğini ileri sürmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been treated KCN, CO, Antimycin A, ABA, SA, NaF, and CaCl2 which known as mitokondrial alternative respiration pathway activators, to bean seedlings (14 day) under chilling temperatures (10/50C, 16/8 h, day/night) during 4 days. After the chilling period, the seedlings harvested and their leaves had collected for the analyses of total protein content, activity of SOD, CAT, POD and MDA contents. Thus, we tried to determine in the case of activation of alternative respiration pathway if it is possible to supply any resistance against to chilling stress to the bean seedlings or not.We determined that total protein and MDA content, activities of CAT and POD increased, but activity of SOD decreased in the bean seedlings treated chilling stress (chilling control group). When we treated the alternative respiration activators to the seedlings before chilling period, we determined that the activators had due to decrement in the MDA content, activities of CAT, POD and SOD with comparison to chilling control group in the generally all concentrations that we treated.From the results, in the case of using of these chemicals (KCN, CO, Antimycin A, ABA, SA, NaF, and CaCl2 known AOX activators), they can play an important role in diminishing of oxidative damages and can suplly resistance (even if it is a few), against to chilling stress in the plants.