Basınç altında CO2 ile kolemanitten H3BO3 üretiminin optimum şartlarının belirlenmesi
Determination of the optimum conditions of H3BO3 production from colemanite by CO2 under pressure
  1. Tez No: 322571
  2. Yazar: MEHMET SEMİH BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada sülfürik asit yerine CO2 kullanılarak daha ekonomik ve daha çevre dostu bir metotla kolemanitten borik asit üretmek amaçlanmaktadır. Türkiye'de borik asit (H3BO3) üretimi kolemanitten (2CaO.3B2O3.5H2O) sülfürik asit kullanılarak yapılmaktadır.Bu çalışmada, Bursa Kestelek'ten temin edilmiş kolemanitin CO2 basıncı altında çözündürülmesinin optimizasyonu ?Taguchi Metodu? kullanılarak incelenmiştir. Denemelerde kullanılan parametreler ve aralıkları; katı/sıvı oranı (0,24-0,171 g/ml), basınç (15-30 bar), sıcaklık(80-1400C), zaman (90-150 dak.) ve tane boyutu parametre (-60-120 mesh) olarak seçilmiştir. Buna göre optimum koşullar, katı/sıvı oranı 0,171 g/mL, basınç 30 bar, sıcaklık 1200C, zaman 130 dk ve tane boyutu -120 mesh olarak bulunmuştur. Optimum şartlar altında çözünme %95,33 oranında bulunmuştur. Kolemanit cevherinden CO2 kullanılarak borik asit elde edilmesi küresel ısınmaya sebep olan CO2 salınımının azaltılmasına katkı yapacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to produce boric acid from colemanite by using CO2 instead of sulfuric acid with a more economical and eco-friendly method. In Turkey, boric acid pr (H3BO3) is produced by using sulfuric acid from colemanite (2CaO.3B2O3.5H2O).In this study, optimization of dissolution of colemanite provided from Bursa Kestelek under CO2 pressure has been investigated by using Taguchi Method. The parameters and their ranges used in the experiments were chosen as solid-to-liquid ratio (0.24 to 0.171 g/ml), gas pressure (15-30 bar), temperature (80-1400C), time (90-150 min) and particle size (60-120 mesh). The optimum conditions were found to be solid-to-liquid ratio 0,171g/ml, gas pressure 30 bar, temperature 1200C, time 130 min. and particle size -120 mesh. Dissolution rate under optimum conditions has been found as 95.33%. Use of CO2 in boric acid production from colemanite is an effective way in reduction of CO2 emission which causes green house effect.