Polipropilen ve çelik lifli betonların darbe dayanımı
Impact strenght of steel and polyproplene fiber reinforced concrete
  1. Tez No: 322599
  2. Yazar: MURAT CAF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FERHAT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Betona lif ilave edilmesi; eğilme dayanımını ve darbe etkisine karşı direnci gibi olumlu özellikler sağladığından, lifli betonlar son yıllarda artan miktarda kullanılmaya başlanmıştır.Lifli beton üretiminde viskozite düşeceğinden akışkanlaştırıcı kimyasal katkılar ve ince malzeme kullanılmalıdır. Lif içeriği betonda hacimce %0,5-%2 sınırları arasında olmalıdır. Bu sınırlar aşıldığı takdirde beton işlenememekte veya betonun özelliklerine olumlu etki etmemektedir.Yapılan çalışmada, 350 kg/m3 çimento ve s/ç=0,46 oranlarında sabit tutulmuştur. Lifler ise polipropilen ve çelik lif olmak üzere 2 farklı tipte kullanılmıştır. 1 m3 betonda %0,5, %1, %1,5 ve %2 oranlarında çelik lif ve 300 g, 600 g, 900 g, 1200 g ağırlığında polipropilen lif kullanılmıştır. Üretilen numunelerin taze betonda çökme değerleri, sertleşmiş betonda ise basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve darbe dayanımları belirlenmiştir.Geleneksel betona çelik lif katılması durumunda basınç dayanımı %1 lif oranına kadar artış göstermiştir. Çelik lif oranı arttıkça basınç dayanımında düşüş gözlenmiştir. En yüksek basınç dayanımı 37,61 MPa olarak, %1 çelik lif katkılı numunelerde belirlenmiştir. Polipropilen liflerde ise en yüksek basınç dayanımı 32,93 MPa olarak 1 m3 te 300 g katılması durumunda elde edilmiştir. Darbe ve eğilme dayanımlarında ise lif ilavesi ile doğru orantılı şekilde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
By adding fiber to concrete, positive charactreties of concrete such as bending and impact strength will increase and because of that using fiber concrete expanded nowadays.In fiber concrete producing process, because of the law viscosity of the fresh concrete, we have to use superplasticizer and fine aggregates and that should be about 0,5%-2% of concrete volume. If we exceed this limits, probably, the concrete strength or workability will deteriorate.In this study, 350 kg/m3 cement, w/c = 0,46 and fibers in two types (polypilen and steel fiber) have been used. In 1 m3 concrete it has been used 0,5%, 1%, 1,5%, 2% of concrete volume steel fiber or 300 g/m3, 600 g/m3, 900 g/m3, 1200g/m3 polypropilen fiber. In the samples, in fresh concrete slump test and in the hardened concrete compressive, bending and impact strength have been determaind.Generaly, by adding steel fiber to concrete, the compressive strength increases up to 1% of fiber ratio. By adding more steel fiber, this value decreases and 37,61 MPa compressive strength has been achieved by using 1% steel fiber ratio as a maximum value. But in polypropilen fiber concrete the highest compressive strength is 32,93 MPa which is obtained in the 300 g/m3 ratio of polypropilen fiber. Indeed, using the correct ratio of fibers increases impact and bending strength and gives us good effects.