The effect of high velocity stirred molten aluminum on the castability and microstructure
Ergimiş alüminyumun yüksek hızda karıştırılmasının dökülebilirlik ve mikroyapı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 322618
  2. Yazar: VEDAT TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKERİM, YRD. DOÇ. DR. DERYA DIŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüksek hızda karıştırmanın (AMS tekniği) dökülebilirlik üzerine etkisi A356 ve A380 alaşımları üzerinde araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar, akışkanlık, kalıp doldurma kabiliyeti ve dolayısıyla dökülebilirlik üzerinde etkili olan parametreleri açıklayabilecek şekilde Mikro100 (0,1 and 1ağ%) ekleme, değişik sıcaklıklarda döküm ve mekanik karıştırma (3000 rpm) çeşitli uygulamalar içermektedir.Spiral testler için otomatik makine ile cold box olarak üretilen kum kalıplar kullanılmış ve A356, A356 AMS ve A380 alaşımları dökülmüştür. Bolt testleri için ise tilt döküm makinasına entegre edilmiş bolt metal kalıp kullanılmıştır. Döküm sıcaklığının artırılmasının akışkanlığı artırıcı yöndeki etkisi açıkça görülmüş, ancak Micro100 ilavesinin akışkanlık üzerine etkisi görülememiştir. AMS tekniğinin etkisi A356 alaşımı üzerinde incelenmiş ancak deneysel sonuçların standart sapması sağlıklı bir yorum yapılmasına engel olmuştur. Mikroyapısal incelemelerde (DAS), konvansiyonel ve AMS uygulanmış alaşımın mikroyapısında önemli bir fark gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of high velocity stirring (the AMS technique) on castability of A356 and A380 alloys was investigated. The experiments were carried out with different applications such as addition of Micro100 (0,1 and 1wt%), pouring at different temperatures (between 600 and 750 ?C) and mechanical stirring ( 3000 rpm ) to understand the effects of these parameters on the form filling capability and fluidity, hence castability. For spiral tests, sand spiral molds were produced with core shooting machine (cold box) and used for A356, A356 AMS and A380 alloys.For Bolt tests, bolt die was used but it was integrated to tilt casting machine. The effect of melt superheat clearly increased the fluidity. However, the effects of Micro100 treatment on fluidity were not observed. Effect of the AMS method on the fluidity of A356 alloy was not seen due to the high scatter of the results. There was no significant difference in the microstructure (i.e. DAS) between the conventional and AMS techniques.