Akıllı telefonlar yardımıyla yol ve sürüş kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of road and driving quality via smartphones
- Tez No: 322635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÖKHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde, karayolu ulaşımı günlük yaşam içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak, insanların ulaşım ile ilgili beklentilerinin de değişmesi ile birlikte güvenlik ve rahatlık gibi kavramların önemi de daha fazla artmış ve artmaya da devam etmektedir. Artık insanlar sadece daha uzak mesafelere daha kısa sürede gitmeyi değil, aynı zamanda daha güvenli ve daha konforlu bir seyahati de talep etmektedir. Böyle kaliteli bir seyahat ise ancak ve ancak kaliteli araçlar, üst düzey yol koşulları ve yetkin sürücülerle mümkün olabilmektedir. Kaliteli bir seyahat için araç kalitesi dışında kalan diğer iki faktör; yol kalitesi ve sürüş kalitesi bu tezde incelenmektedirGelişen teknolojinin bir diğer sonucu olarak da akıllı telefonların kullanımı oldukça yaygınlaşmış, onlarca farklı firma tarafından yüzlerce farklı çeşit akıllı telefon piyasaya sürülmüştür. Bu telefonlar sadece telefon kullanımının ötesinde bir takım donanım özellikleri ve Internet'e bağlanabilme yetenekleri ile farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Akıllı telefonlar kendileri için her gün geliştirilen yüzlerce yeni uygulamanın da etkisiyle hayatın her alanında kendilerine yer edinmeye devam etmektedirler.Bu tez çalışmasında Android işletim sistemi tabanlı akıllı telefonlar üzerinde bulunan ivmeölçer (accelerometer), açısal hızölçer (gyroscope) ve manyetometre (magnetometer) algılayıcıları kullanılarak, yol üzerindeki bir takım problemlerin ve hatalı sürücü davranışlarının algılanıp, tanınması amaçlanmıştır. Platform olarak akıllı telefonlar seçildiği için sistemin kurulum maliyeti düşük, taşınabilirliği yüksek olmuşturTez sonucunda geliştirilen sistem yapılan testlerin sonucunda %91 oranında bir başarıyla yol ve sürüş olaylarını tanıyabilmiş ve sınıflandırabilmiştir. Bunları yaparken telefonu araç içerisinde belli bir konumda belli bir yönelimle sabitleme ihtiyacını ortadan kaldırdığı için daha önce yapılan çalışmalara göre farklılık sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Currently, road transportation has an important role in daily life. The importance of safety and comfort during transportation has increased and continue to increase as passengers' expectations about transportation changes via technological developments. Passengers not only want to reach their destinations in a short period of time than ever, but also they demand safer and comfortable transportation means. A high quality travel with these attributes is only achievable with high quality vehicles and road conditions and competent drivers. This thesis focuses on two factors other than vehicle quality. Road conditions and driving quality are the main area of interest.As another result of technological improvements, usage of smart phones spread over and several firms have brought hundreds of different smart phones on the market. These smart phones can be used not only as regular phones, but also with different aims due to their hardware features and to their ability to connect to the Internet. Smart phones continue to gain place in every aspect of daily life thanks to hundreds of new applications which are designed for smart phones.In this thesis, accelerometer, gyroscope and magnetometer sensors which are embedded to Android Operating System based smart phones are used to perceive and differentiate some road problems and false driver behaviors.Due to the fact that smart phones were chosen as the ground for analysis, the implementation and maintenance costs were low and the mobility of the system was high. As a result of thesis, the system can be able to recognize and to classify road conditions and driver behaviors with 91% of success rate. The study has differentiated from earlier works owing to the fact that it does not require to fix mobile phone to the vehicle with a specific position or orientation.