Örnek bir taşıt için havalı süspansiyon sistemi tasarımı
Air suspension system design for a model of vehicle
- Tez No: 322677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UZUNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Karayolu taşıtlarında kullanılan süspansiyon sistemleri, genel olarak aynı sistem tabanlı olsalar bile, gün geçtikçe gelişme göstermektedir. Havalı süspansiyon sistemi yıllardır özellikle ticari taşıtlarda ve otobüslerde yükten bağımsız olarak taşıt yüksekliğini muhafaza etmek ve taşıt konfor özelliklerini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.Havalı yay modeli, klasik yaylardan farklı olarak çalışma esnasında körük içerisinde bulunan havanın termal değişimi ve esnek malzeme yapısından dolayı geometriksel değişim göstermesi bakımından termal proses ve geometrik değişim olmak üzere genel manada iki konu ele alınarak oluşturulmuştur. Bu çalışmada, oluşturulan havalı yay modelinin bir binek taşıt sürüş dinamiği modeline adapte edilerek taşıtın farklı koşullarda göstermiş olduğu performans incelenmiştir. Bu tezde, havalı süspansiyonun konfor etkileri haricinde, ayrıntılı olarak, oluşturulan havalı süspansiyon modeli, klasik model ile arasındaki farkları ortaya koymak ve sürüş dinamiği etkilerini gözlemlemek amacıyla farklı tasarım yüksekliklerinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Suspension systems utilized on road vehicles, even though they are on the similar system base in general, are improved day by day. In order to preserve vehicle height and increase vehicle comfort properties, air suspension system has been used as independent from load for years, in particular at commercial vehicles and buses.Air spring model was formed mainly in two topics such as thermal change and geometric change unlike conventional springs, regarding thermal change of air, existing in bellow and geometric change because of its flexible material structure during working. In this study, vehicle performance at various conditions was analysed by adapting a developed air spring model using on a passenger car handling dynamics model. In this thesis, rather than examining the effects of air suspension on vehicle ride comfort, in detail, the developed air spring model was analysed at different design heights to observe the effects on handling dynamics and differences between the vehicle models with air spring and conventional spring.