Farklı kuşburnu (Rosa sp.) türlerinde olgunlaşma süresince fenolik bileşik değişimi
Phenolic compounds changes in different rose hip species (Rosa sp.) during ripening
- Tez No: 322715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ, PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama arazisinde yetiştirilen kuşburnu türlerinden meyve örnekleri olan MR-12, MR-15, MR-26, MR-46 ve MR-84 olgunlaşma süresince renk dönüşümleri dikkate alınarak 6 hasat döneminde toplandı. Meyve etindeki toplamfenolik madde miktarı spektrofotometrik olarak belirlendi. Örneklerdeki bazı organik asit (gallik asit, kafeik asit, p-kumarik asit, ferulik asit) ve flavon türevleri (kateşin,eriositrin, rutin, apigenin kuersetin, naringenin ve kaemferol) HPLC ile kantitatif olarak değerlendirildi. Hasat dönemlerine bağlı olarak incelenen türlerin fenolik madde miktarında lineer olmayan bir artış gözlendi. MR-12 ve MR-46 genotiplerindetoplam fenolik madde miktarı 4. hasatta en fazla olurken diğer genotiplerde ise 6. hasatta olmuştur. MR-84 genotipinde kateşin, MR-12 genotipinde ise rutin, baskın fenolik madde olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, MR-12, MR-15, MR-26, MR-46 ve MR-84 Rosa sp. genotypes cultivated in research and application fields of Gaziosmanpasa University Agriculture Faculty were collected at six harvesting time according to color changing during ripening period. The amount of total phenolic compounds in fruit flesh was determined spectrophotometricially. The organic acid derivatives (gallic acid, caffeic acid, p-coumaric acid, ferulik acid) and flavone derivatives (catechine, eriocitrin, rutin, apigenin, quercetin, naringenin and kaempferol) were quantified using HPLC. Phenolic contents of Rosa species increased nonlinearly depending on harvesting time. The amount of total phenolic contents MR-12 and MR-46 genotypes were the highest level at the 4th harvesting time. According to HPLC analysis, the main phenolic of MR-84 determined as catechine, and the main phenolic of MR-12 determined as rutin.