Endüstriyel kullanım amaçlı kimozin enziminin alternatif bir sistemle rekombinant olarak üretilmesi, saflaştırılması ve karakterizasyonu
Expression, prufication and characterization of recombinant chymosin for industrial usage using an alternative expression system
  1. Tez No: 322716
  2. Yazar: YAKUP ULUSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda peynir endüstrisinde süt pıhtılaştırıcı enzimlerle alakalı olarak alternatif sistemler oluşturulmaya başlanmıştır. Bu çalışmada kimozin enzimini kodlayan DNA dizisi Escherichia coli için nadir kodonlardan arındırılarak pTOLT vektör sistemine klonlanmış ve enzim üretilmiştir. Tol-A-III proteini ile füzyon olarak üretilen enzim aktivite göstermiş, optimum sıcaklığı 40 0C, optimum pH'sı ise 6,5 olarak bulunmuştır. Çalışmanın uzun dönem hedefinde ülkemizin endüstriyel enzimler konusunda genel itibariyle tüketici konumunda olmasından dolayı, rekombinant enzim üretim sistemlerini kullanarak ve bu sistemler üzerinde maliyet/performans oranını en optimal düzeyde tutacak modifikasyonları yaparak, ülkemizin enzim üretimi konusunda tüketicilikten üreticiliğe geçişine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Novadays alternative systems are established about milk clotting enzymes in cheese industry. In this work chymosin gene coding DNA fragment are optimised from rare codons for Escherichia coli, cloned to the pTOLT expression systems and chymosin enzyme produced as a fusion protein. Chymosin enzyme that is produced as a fusion to the TolA-III was active, its optimum temperature 40 0C, and optimum pH 6,5. Long term aim of this work is producing industrial enzymes using recombinant expression systems because our country generally is a buyer of these enzymes. I would like to contribute to enzyme production of our country by modifying these systems with optimising cost-performans rate.