Kesintisiz güç kaynakları için yarıiletken aktarım anahtarı tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Static transfer switch design and implementation for uninterruptable power supplies
  1. Tez No: 322935
  2. Yazar: HÜSEYİN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yarıiletken Aktarım Anahtarları (YAA), iki veya daha fazla sayıdaki kaynak arasında yüksek hızlı bir seçim yaparak yüke, mümkün olan en kaliteli enerjiyi sağlamak amacıyla kullanılırlar. Özellikle hassas ve kritik yükler için enerji güvenilirliği çok büyük önem taşıdığından, kaynak geriliminde kabul edilebilir değerlerden herhangi bir sapma olduğunda bu sapmanın en kısa zamanda algılanarak yükün seçenek enerji kaynağına aktarılması gerekmektedir. YAA, içerdikleri algılayıcılar, denetleyiciler ve tristörlü güç devreleri aracılığıyla bu işlevi kolaylıkla yerine getirebilirler.Tez içeriğinde, kesintisiz güç kaynaklarıyla kullanılabilecek, üç kaynak girişine izin veren, alternatif kaynak olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının da bağlanabildiği 3 fazlı bir YAA sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Çalışmalar sırasında arıza tiplerine ve sürelerine bağlı olarak aktarım sürelerinin nasıl değişebildiği incelenmiştir. Ayrıca, arızaları uygun zaman dilimlerinde algılayabilecek algılayıcı sistemi ile hızlı ve güvenilir denetim yapacak bir denetleyici devre geliştirilmiştir. Gerçekleştirilen prototip farklı yük koşullarında denenmiş, arıza durumunda kaynaklar arası geçişin simetrik şebeke varlığında 5 ms'nin altında, asenkron şebeke varlığında ise 20 ms'nin altında gerçekleştiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Yarıiletken aktarım anahtarı, AA anahtar, KGK
Özet (Çeviri)
Static Transfer Switches (STS) are used to provide energy to a specific load with the highest possible quality by fast switching between two or more alternative power sources. Energy reliability is especially important for critical and sensitive loads. Therefore, any deviation from acceptable levels should be detected very quickly and load should be transferred to an alternative source. STS, can easily fulfill this job by means of the sensing circuits, controllers and thyristor power stages it includes.A three phase STS system that can be used with uninterruptable power supplies has been designed and implemented in this thesis work. The system allows the connection of three different supplies, and therefore it can also be used with renewable energy sources. Effects of fault types and fault instants on transfer times have been investigated. Also, sensing circuits that detect the faults in specified time periods and controllers that act quickly and safely have been designed. The implemented system has been tested at different load conditions. It has been observed that transfer time is below 5 ms when the sources are synchronous, and below 20 ms when they are not.Key Words : Static transfer switch, AC switch, UPS