Rüzgâr türbinlerinde kullanılan DM senkron generatörün YSA ile maksimum güç takibinin gerçekleştirilmesi
Realization of maximum power tracking of PM synchronous generator used in wind turbines by ANN
- Tez No: 323149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde, küresel ısınma, sera etkisi gibi nedenlerden dolayı yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi hızla artırmaktadır. Bu kaynaklardan en önemlisi olan rüzgâr enerjisinden, küresel olarak talep edilen enerjinin bir kısmı elde edilebilmektedir. Rüzgâr enerjisinden maksimum düzeyde güç elde edilebilmesi için ulusal ve uluslararası düzeyde birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar içerisinde DMSG'lere özel bir ilgi vardır. Bunun nedeni, DMSG'lerin doğrudan sürülebilmeleri ve geniş rüzgâr hız aralıklarında iyi bir performansla çalışabilmeleridir.Bu çalışmada, rüzgâr generatör sisteminde kullanılan DMSG'nin maksimum güç noktası takibi (MGNT), laboratuvar ortamında kurulan deney seti ile gerçekleştirilmektedir. Oluşturulan set, Matlab/Simulink® ortamında modellenmektedir. Maksimum güç takibi, YSA algoritması ile gerçekleştirilmektedir. MGNT'de kullanılan Arama Tablosu (Lookup Table) ve Eğri Uydurma (Curve Fitting) denetleyicilere göre YSA'nın performans analizi yapılmaktadır. Simülasyon ve deneysel yolla elde edilen sonuçlar karşılaştırılmaktadır. Rüzgâr hızına göre elde edilen referans hızlarda eğitilen YSA'nın, farklı hızlarındaki maksimum güç tahmini analiz edilmektedir. Kullanılan dsPIC denetleyici ile fazların sıfır geçiş noktaları tespit edilmekte ve YSA tabanlı kontrol algoritmasından elde edilen anahtarlama açılarına göre maksimum güç noktalarında sistem çalıştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are collecting attention due to global warming, greenhouse effect nowadays. A part of globally demanded energy can be produced with wind energy as one of the important form of these sources. A lot of national and international works are performed in order to produce maximum power from wind energy. PMSGs are attracting great attention among these works because PMSGs are driven directly and performed in a wide range of wind speeds satisfactorily.In this study, maximum power point tracking (MPPT) of PMSG used in wind generator system is realized by a prototype installed in laboratory environment. Installed prototype is modeled in Matlab/Simulink® environment. MPPT is realized by ANN. Performance analysis of ANN is accomplished according to Lookup Table and Curve Fitting controllers used in MPPT. Obtained simulation and experiment results are compared. Maximum power in various windmill speeds of trained ANN in determined reference speeds estimation is analyzed according to wind speed obtained. Zero crossing points of phases are determined by dsPIC controller and system is operated according to triggering angels obtained from ANN based control algorithm in maximum power points.