Zihin haritalama tekniğinin öğrencilerin Türkçe okuma metinlerini anlama, başarı ve öğrenmelerinin kalıcılığına etkisi
The impact of mind mapping methods on the comprehension, success, compass, and permanence of Turkish reading texts
- Tez No: 323374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin Türkçe dersinde zihin haritalama tekniği kullanımının Türkçe okuma metinlerini anlama becerileri, başarı ve öğrenmelerinin kalıcılığı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubu, 2009-2010 eğitim-öğretim yılı içerisinde Malatya Özel Battalgazi Bilim İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören beşinci sınıf öğrencilerinden oluşmuştur.Araştırma deneysel yöntemle yürütülmüştür. Deneysel yöntemde ?öntest- sontest kontrol grup? modeli kullanılarak deney ve kontrol grubunun Türkçe dersindeki başarıları ve okuduğunu anlama becerileri karşılaştırılmıştır.Araştırmada yer alan deney ve kontrol grubu öğrencileri toplam 50 kişidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research; Determining the impact of the mind mapping application on the comprehension, success, compass, and permanence of Turkish reading texts the Turkish lessons of fifth grade primary school pupils. The field of study in this research has been brought into existence with the fifth grade pupils of the private primary school, Malatya Özel Battalgazi Bilim İlköğretim Okulu in the educational year 2009-2010.The research was materialized with the experimental method. The ?pretest- posttest design? model was materialized in the experimental method, and the success, compass, and the reading comprehension skills in Turkish lessons of the experimental group and the control group were compared.The total number of pupils of the experimental and control group partaking in the research is 50. 25 25 pupils bring the control group of the research into existence (50%), the other pupils bring the control group of the research into existence (50%). The levels of the pupils in reading, comprehension skills, and permanence in education issues which were determined by the researcher, were evaluated by setting summaries and exams.First, the equality of the education levels of the partaking pupils were revealed with a placement test before the research began.