Gayrimaddi hakların vergilendirilmesi
Taxation of intangible rights
- Tez No: 323386
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada gayrimaddi hakların vergilendirilmesi konusu tüm yönleriyle ele alınmıştır. Gayrimaddi hakların kapsamının çerçevesi çizildikten sonra, her bir gayrimaddi hakkın satışı, devir ve temliki veya kiralanması gibi farklı hukuki durumlar için vergilendirmenin nasıl yapılacağı açıklanmıştır. Ayrıca, çalışmada yalnızca ulusal boyut ile sınırlı kalınmamış, konunun uluslararası önemi sebebiyle dar mükellefler için vergilendirmenin nasıl yapılacağı da incelenmiştir. İncelenen konuyla ilgili uygulamada karşılaşılan sorunlar değerlendirilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, all aspects of the taxation of intangible rights subject has been discussed. After drawing a frame of the intengible rights? scope, form of the taxation of each intangible right has been explained for different legal cases like sale, transfer and assignment or hire. Additionally, thesis is not limited to the national dimension because of international importance of the subject. Form of taxation of foreign-based taxpayers is also analyzed. Problems encountered in practical area about analyzed subject have been evaluated and for the solutions have been made.