Gayri maddi hakların vergilendirilmesi
Taxation of incorporeal rights
- Tez No: 336200
- Danışmanlar: DR. İ. VEYSİ SEVİĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Günümüz dünyası, bilginin ve insan aklının önem kazandığı, işgücü ve sermaye kaynaklı gelişmişliğin yerini almaya başladığı ve insanoğlunun ortaya koyduğu entelektüel ürünlerin, toplumların kültür ve refah seviyelerini arttırmada başat unsurlar haline geldiği bir dönemden geçmektedir. Bu bağlamda, ülkelerin kültürel ve ekonomik açıdan gelişmişliklerinin sağlanabilmesi, insan aklının ve yaratıcılığının ürünü olan fikri ve sınai hakların ulusal ve uluslararası alanda korunmasına, teşvik edilmesine bağlı olduğu görülmektedir. Toplumun ekonomik ve kültürel açıdan gelişmesine katkı sağlayan müellif, mütercim, heykeltıraş, ressam, bestekarlar ve mucitlerin, söz konusu eserlerinin ve buluşlarının devamını sağlamak için vergi hukuku alanında da korunması ve teşvik edilmesi gereklidir. Çalışmada bu çerçevede görüş ve önerilerde bulunulmuş ve tartışma konusu olabilecek özellikli hususlar hakkında ulaştığımız önerilere yer verilmiştir. Çalışmada, gayrimaddi haklar ayrıntılı bir şekilde irdelenmiş olup bu hakların, Vergi Usul Kanunu ve münferit vergiler ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları kapsamında durumu incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Hak,Gayrimaddi haklar, Vergi Usul KanunuGelir Vergisi Kanunu, Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları
Özet (Çeviri)
In today?s world, we face with the reality of rising importance of knowledge and human mind, replacement of intellectual and cognitive competences with labor and capital sourced development and also positive effect of intellectual products of humankind on culture and welfare of societies. In this context, it is accepted that, way of providing the cultural and economic development of countries, basis on protection of intellectual and industrial property rights in the international arena. The inventors, authors, interpreters, painters and composers who contributing to the societies in the aspect of economic and cultural development, should be encouraged and protected in the context of tax law. In this study, views and suggestions are based on this context and also some suggestions were brought in controversial issues. Also in this study, incorporeal rights has been analyzed very detailed and their status has been analyzed in the context of Tax Procedure Law, Income Tax, Corporation Tax, Value Added Tax and Double Taxation Convention. Keywords :Rights,Incorporeal Rights,Tax Procedure LawIncome Tax, Double Taxation Convention