Nuruosmâniye Kütüphanesi 4962 numaralı mecmua (164a?247a, transkripsiyonlu metin- inceleme)
Nuruosmaniye Library periodical numbered 4962 (164a-247a, the transcriptioned text-analyzing)
  1. Tez No: 323511
  2. Yazar: MUNİSE KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Şiir mecmuaları, edebiyat tarihimizin aydınlatılması açısından önemli kaynaklardır. Bu mecmualar, kapsadığı dönemin edebî temayülünü, o dönemin şairlerini ve bu şairlerin şiirlerini ortaya koyar. Söz konusu eserler, divanı tespit edilemeyen veya olmayan şairlerin şiirlerini, divan sahibi şairlerin de divanlarında yer almayan şiirlerini barındırması yönünden kültür hazinesi durumundadır. Klâsik Türk edebiyatında ilk olarak XV. asırda örneği görülen şiir mecmualarından birisi de Nuruosmaniye Kütüphanesi 4962 numarada kayıtlı bulunan mecmuadır. 324 varaktan oluşan bu mecmuada XV., XVI. ve XVII. asırlarda yaşamış bazı şairlerin Türkçe ve Farsça şiirlerine yer verilmiştir. Edebiyat tarihimiz açısından önemli bir mecmua olduğunu düşündüğümüz bu eserin 164a-247a varaklarının inceleme ve transkripsiyonlu metni çalışmamızın konusunu oluşturur.
Özet (Çeviri)
Poetry corpues are important sources in terms of illumination of literary history. These corpuses expose the literary tendency covered by the rea, the poest of that are and the poems of those poets. These items are considered to be cultural heritage because of hosting some poems, whose diyans were not determined, and some poems of poets whose poems lack in their diyans. The one of the poet corpuses in Classical Turkish literature that was seen its sample firstly in XV. century is the corpus registred at 4962 in Nuruosmaniye Library. In this corpus, consisting of 324 embellished Turkish and Persian poems of some poets who lived in XV., XVI. Ve XVII. centuries and included.the matter of this study is the investigation and the transcriptioned text of 164a-247a embelished of this corpus because we consider that this magazine is important for our literary history.